Reklam

Bel Fıtığı Ameliyatı ve Hamilelik

  • 05 Haziran 2017
  • 1.171 kez görüntülendi.
Bel Fıtığı Ameliyatı ve Hamilelik

Omurgalar arasında yastık görevi gören diskler bulunmaktadır. Bu disklerin yerinden oynaması durumunda sinirler üzerinde baskı oluşmakta ve vücutta birçok noktada ciddi ağrılar oluşabilmektedir. Bu duruma bel fıtığı denir.

Gebelik döneminde bel fıtığı çok rastlanılan bir durum değildir. Fakat hamileliğin 5. ayından sonra bebeğin karın içerisinde gelişimi ve büyümesi durumunda anne üzerinde ağırlık oluşur ve bel üzerine baskı yapmaya başlar. Anne adaylarının günlük aktivitelerine dikkat etmemesi ve bebeğin de karın içerisinde büyümesi gebelerde bel fıtığı oluşmasına neden olabilmektedir. Özellikle çok genç yaşta gebe kalan kişilerde bel fıtığı rahatsızlığı oluşma riski daha fazla olmaktadır.

Gebelik döneminde özellikle 5 ve 6. aylardan itibaren karının büyümesine ve bel bölgesine baskı yapmasına bağlı olarak bel ağrıları artmaktadır. Bu durumlarda gebe kadınların sağlığına ve günlük hayatta aktivitelerine normalde daha fazla önem vermesi gerekmektedir. Spor yapan bayanlar hafif ve vücudu zorlamayacak şekilde spor aktivitelerini gerçekleştirmeli, ağır yük taşımaktan, vücudu zorlayacak ve ağrı oluşturacak aktivitelerden kesinlikle uzak durması gerekmektedir. Bu duruma uyulmaması halinde gebelik sırasında ve gebelik sonrasında bel fıtığı gibi ciddi rahatsızlıkların oluşumu gözlemlenebilmektedir.

Gebelerde Bel Fıtığı Nasıl Teşhis Edilir?

Normal durumlarda gebelerde vücut ağrısının gün geçtikçe artmasına bağlı olarak, bel ağrısı gibi durumlar sıklıkla yaşandığı için pek dikkate alınmaz ve analjezik ve gebelik sırasında yan etki oluşturmayacak tabletlerin kullanımı önerilir. Fakat bazı durumlarda ağrının yayılması ve şiddetlenmesi ciddi sorunların oluşmasına neden olmaktadır.

Gebelikte bel fıtığının belirtileri genellikle bel ağrılarıyla beraber bacağa doğru kayan şiddetli ağrılar ve yürümede yaşanılan zorlanmalardır. Bunun üzerinde bel fıtığı durumundan şüphe edilir ve uzman doktor kontrolünde MR çekimi gibi testler ile kesin tanı koyulur.

Gebelik Sırasında Oluşan Bel Fıtıkları Hangi Durumlarda Ameliyat Gerektirir?

Gebelik sırasında bel fıtığı rahatsızlık geçiren kişilerde ağrının dayanılmaz boyutlara ulaşması, ciddi olarak gücünün azaldığının hissi ve sürekli halsizlik ve yorgunluk, idrarını tutamayacak boyutlara gelinmesi durumunda cerrahi yöntem gerekebilmektedir. Bu gibi durumlarda vakit kaybedilmeden uzman doktor kontrolü gerekir.

Cerrahi uygulama gerektirmeyen durumlarda genellikle ilaca yönelik tedavi uygulanmaktadır. Fakat uzmanlar tarafından gebelikte hem bebeğe hem de anneye karşı ciddi yan etki problemlerinden dolayı ilaç tedavisi konusunda titiz çalışılır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Nuevo ranking actualizado de préstamos rápidos por Internet disponible ahora.

BİR YORUM YAZ