Bel ve Sol Bacak Ağrısı

Bel ve Sol Bacak Ağrısı

Bel bölgesinde ve sol bacakta ortaya bir ağrı çıktığında, ilk akla bel fıtığı olasılığı gelmektedir. Çünkü bu iki belirti, bel fıtığı rahatsızlığında en önemli belirtilerdir. Özellikle kişi ağır yük kaldırdığı bir işte çalışıyorsa ya da bir anda beline ağırlık vererek bir eşyayı kaldırmak üzere yüklendiğinde, önce bel ve ardından da bacak ağrısı ortaya çıkabilir. Elbette bel fıtığı teşhisinin konulabilmesi için detaylı bir tetkik süreci gerekmektedir. Aynı zamanda belde ve sol bacakta ortaya çıkan ağrının nedeni bel fıtığından tamamen farklı bir sebep de olabilir.

Bel ve Sol Bacak Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Bel fıtığı dışında, belde ve bacakta gelişen ağrının sebepleri şunlar da olabilmektedir:

  • Darbe ve travmalar, ağrıya neden olan başlıca faktörlerdendir. Özellikle doğrudan bacağa ya da bele alınan darbeler, uzun süreli ağrıya neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra darbe ile ilgili olarak morarma, sızı, acı ya da zonklama gibi hisler de duyulabilir. Darbeler gibi vücudun aniden ters bir harekete zorlanması da bel bölgesinde ve bacaklarda ağrıya yol açabilmektedir.
  • Belde ve bacaklarda ortaya çıkan ağrıların nedenlerinden bir tanesi de, iç organlarda çeşitli sebeplere bağlı olarak meydana gelen rahatsızlıklardır. Karaciğer, pankreas ya da böbreklerde ortaya çıkan bir aksaklık, ağrı olarak bacaklara ya da bel bölgesine vurabilir. Özellikle bireyde böbrek taşı varsa, bel ve bacaklara ağrı girmesi normaldir.
  • Belde ya da bacaklarda ortaya çıkan iltihaplanmalar da ağrıya sebebiyet verebilmektedir. Bu iltihaplanmalar farklı nedenlerle kemik yapısında ya da kas dokusunda ortaya çıkabilir. İltihaplar ile ilgili ağrılarda, genellikle tıbbi acil müdahale gerekmektedir.
  • Bacak kemiğinde çeşitli darbelerden kaynaklanan bir kemik kırığı, incinme ya da çatlak oluşumu söz konusu olduğunda bu bölgenin ağrısı kişinin bel bölgesinde de hissedilebilmektedir. Kırık dışında, kemik dokusunda zayıflama ve vitamin – mineral eksikliğine bağlı olarak da ağrılar ortaya çıkabilmektedir.
  • Kişi egzersiz yapmaya başladığında, özellikle ilk gün vücudun ham olması ya da bireyin kendini fiziksel olarak zorlaması sonucunda da belde ve bacaklarda ağrı hissi ortaya çıkabilir. Hamlık nedeniyle oluşan bu ağrılar genellikle iki üç gün içinde kendiliğinden geçse de, çok yoğun hissedilen ağrılarda kas gevşetici ilaç da kullanılabilir.
  • Ağrının yalnızca sol bacakta ortaya çıkmasının bir başka nedeni de, derin damar trombozu adı verilen rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta sol bacakta yer alan toplar damarlarda pıhtı oluşumu gözlemlenir. Bu pıhtı birikimi de bacakta ağrı hissine neden olabilmektedir.

Bacakta ve Belde Ağrı Tedavisi

Birkaç günden fazla süren ya da gittikçe şiddetlenen bir ağrı söz konusu ise, kişinin acilen doktora görünmesi gerekir. Başta bel fıtığı olmak üzere hareket kabiliyetini kısıtlayacak durumlara karşı erken teşhis ve tedavi son derece önemlidir. Eğer bir süredir devam eden bel ve bacak ağrısı şikayetiniz mevcutsa, muhakkak sağlık kuruluşuna danışmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ