Belde Batma

Belde Batma

Karın ile göğüs bölgesi arasındaki bölge olarak bilinen bel, neredeyse her harekette aktif olarak kullanılmaktadır. Belde kimi zaman batma hissi şeklinde ifade edilen uyuşma, karıncalanma şikayeti baş gösterebilmektedir. Hissedilen karıncalanma daha çok travma etkenleri veya sinir hasarıyla ilintili olsa da, altında yatan daha ciddi sağlık sorunları olabilir.

Belde Uyuşma ve Ağrı Nedenleri Nelerdir?

Belde batma hissine genellikle ağrı eşlik eder. Belde batma ve ağrı akıllara ilk olarak fiziksel teması yani travma etkenlerini getirse de, pek çok nedeni olabilir.

Sinir Sıkışması veya Hasarı

Bir araya gelmesiyle sinir sistemini oluşturan sinirler, vücuttaki diğer organların birbiriyle bağlantılı çalışabilmesi ve duyuların iletilebilmesi açısından oldukça önemlidirler. Sinirlere doğru hasar alınması durumunda bu bölgede uyuşma, batma veya karıncalanma şeklinde şikayetler gözlenebilir. Sinir hasarı yalnızca darbe sonucunda değil, uzun süre aynı pozisyonda duruşun sonucu olarak da görülebilir.

Belde batma şikayetinin başlıca nedeni beldeki sinir hasarı/sıkışmasıdır. Beldeki sinir sıkışması genellikle disklerin konumlarının değişmesi sonucunda sinirlere baskı uygulamasından kaynaklanmaktadır. Belde batma ve uyuşmanın yanı sıra başlıca belirtileri şunlardır;

  • İğne batması hissi/ karıncalanma,
  •  Hareket ederken, yürürken bacaklarda ağrı,
  • Bacaklarda hissizlik, uyuşma

Fazla Kilo

Bel, vücut ağırlığının büyük bir bölümünü üstlenen bir bölgedir. Vücut ağırlığının fazla olması bele daha fazla yük binmesine sebebiyet vererek ağrı ve batma hissini tetikleyici olabilir. Özellikle obezite sorunu olan kişilerde bu tarz şikayetlere sık rastlanır.

Oturuş/Duruş Pozisyonu Hataları

Belde hissedilen uyuşmanın bir diğer bilindik nedeniyse, yanlış oturuş pozisyonlarıdır. Bel bölgesinin üzerine doğru oturma, kambur oturma/durma akabinde görülebilmektedir. Özellikle tüm gün masa başında çalışan kişilerde bu sebepten batma ve ağrı problemine sık rastlanmaktadır. Yanlış oturuş/duruş pozisyonu yalnızca bel ağrısını değil, daha ciddi eklem rahasızlıklarını da tetikleyebileceğinden dikkat edilmesi gereken bir konudur.

Psikolojik Etkenler

Stres, endişe gibi psikolojik etkenler kasların gerilmesini tetikleyici etkenlerdir. Kasların gerilmesi akabindeyse bel bölgesinde batma, ağrı şikayetleri baş gösterebilir.

Diğer Etkenler

  • Eklem rahatsızlıkları(kireçlenme vs.),
  • İç organlardaki rahatsızlıklar bel bölgesinde batma ve ağrıya sebebiyet verebilir.

Belde hissedilen batma ciddi sağlık sorunlarıyla doğrudan alakalı olabileceğinden, göz ardı edilmemesinde yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ