Reklam

Belde Oluşan Morluklar

  • 02 Ekim 2017
  • 3.342 kez görüntülendi.
Belde Oluşan Morluklar

Vücudumuzun pek çok bölgesinde oluşabilen morluklara, berelere bel bölgesinde de rastlanabilmektedir. Belde oluşan morluklar çoğunlukla travma etkenleri ile ilgili olsa da, kimi zaman bu morluklar başka sağlık sorunlarının işaretçisi olabilmektedir.

Belde baş gösteren morluklar; bele takılan sert kemerden tutun da hemofili, diyabet ve C vitamini eksikliği gibi pek çok etkenden kaynaklı görülebilir. Morlukların doğru tedavi için ilk olarak bu oluşumların altında yatan neden tespit edilir ve ardından sebebe yönelik tedavi aşamasına geçilir.

Belde Morluk Nedenleri Nelerdir?

İçeriğin devamında aslında bakıldığında hem belde hem de vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilecek morlukların sebepleri anlatılmaktadır.

1-)Travma Etkenleri

Herhangi bir yere çarpıldığında, düşüldüğünde veya direkt olarak bele doğru fiziksel darbe alındığında belde morluk oluşumları neredeyse kaçınılmazdır. Belin yanlışlıkla duvara, sehpaya, yatağa çarpılması veya bele takılan kemerin çok fazla sıkılması gibi vakalar halk arasında sık görülen durumlardır. Morluğun esas nedeni, alınan hasar ile birlikte cilt altındaki damarların zedelenmesidir. Bu damarların hasar görmesi akabinde deri yüzeyinde kahverengi, mor, kestane rengi gibi renk değişimleri gözlenebilir.

Travma etkenlerinden yani alınan hasardan kaynaklı görülen beldeki bereler, morluklar genellikle 1-2 hafta içerisinde kendiliğinden geçer. Bu yüzden endişe edilecek bir durum söz konusu değildir.

2-)Kullanılan Bazı İlaçların Etkisi

Tedavi sürecinde uzun süreli kullanılan bazı ilaçların etkisi olarak vücutta morluklar belirebilir. İlaçlar direkt olarak ciltte morluğa yol açmaz. Dolaylı olarak morarmaya zemin hazırlar.

Alınan bazı ilaçların cilt ve kan üzerinde inceltici, dokuyu ince hale getirici bir etkisi bulunmaktadır. Bu tarz ilaçların sürekli kullanılması, zamanla cildi incelettiğinden hafif darbe de dahi kişinin vücudunda morarma söz konusu olabilmektedir. Özellikle alerji ilaçları, kortizon içeren ilaçlar ve bazı E vitamini ilaçları bu etkiye yol açarak, morluk oluşumuna zemin hazırlayabilmektedir.

3-)Vitamin Eksikliği

Vitaminler; dokuları ve damarları destekleyici, güçlendirici etkiye sahiptir. Yeterli miktarda vitamin alınmaması halinde yani vitamin eksikliği durumunda, damarlarda kanamalar meydana gelerek cilt yüzeyinde morluk olarak göze çarpabilir. Bu morluklar, vücudun bel kısmında olabileceği gibi herhangi bir yerinde de baş gösterebilir. Özellikle B ve C grubu vitamin eksikliklerinde sık görülmektedir.

Hem sağlıklı ve kaliteli yaşam hem de doğabilecek morluk sorunlarının önüne geçmek adına, sağlık ve dengeli beslenerek vitamin eksikliğinin önüne geçilebilir.

4-)Yaşlılık

Yaşlılık döneminde vücutta pek çok değişim olur. Dokuların bu süreçte yıpranması ve zayıflaması, kan damarlarının çok kolay şekilde zedelenmesine yol açar. Buna bağlı olarak çok hafif darbelerde bile ciltte morluklar baş gösterebilir.

5-)Çeşitli Hastalıklar

  • Kılcal damar çatlaması: Hormonal değişimlerden ve genetik etkenlerden kaynaklı kılcal damarlarda çatlama meydana gelebilir.
  • Diyabet: Morluk oluşumlarına zemine hazırlayabilir.
  • Enfeksiyon: Yaralanmadan ötürü meydana gelen enfeksiyon kendini deri yüzeyinde morarma ve acı hissi ile belli edebilir.
  • Alerjik durumlar: Çeşitli yabancı etkenlere bağlı olarak alerjik durumlar gözlenebilir. Alerjik durumlar; kaşıntı, kızarıklık, döküntü veya morluk şeklinde kendini belli etmektedir.
  • Kalp ve damar rahatsızlıkları: Kalp veya damarlarda oluşabilecek sorunlar, vücutta morluklar halinde belirebilir.
  • Karaciğer hastalıkları: Farkedilen morlukların nedeni karaciğer rahatsızlıkları olabilir. Ancak tek başına morluklar, yeterli bulgu değildir.

Belde veya vücudun başka bölgelerinde oluşan morluklar; hafif travma etkenleri gibi basit sebeplerin sonucu olabileceği gibi diyabet ve kalp damar hastalıkları gibi çok ciddi sağlık sorunlarının işaretçisi olabilir. O yüzden bir süredir devam eden morlukların kesinlikle araştırılması ve konuyla ilgili doktora başvurulması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ