Reklam

Belden Aşağısının Tutmaması

  • 15 Nisan 2017
  • 3.530 kez görüntülendi.
Belden Aşağısının Tutmaması

Felç; beyne giden ve beyni besleyen damarlarda akımın durmasına bağlı olarak, beyin hasarı ile ortaya çıkan durum olarak tanımlanabilmektedir. Birçok sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Günlük hayatta sık rastlanılan bir durum değildir. Felç durumunun kaynaklarını sınıflandıracak olursak;

  • İskemik felç: Kalp damarlarının veya beyne giden büyük damarlarda pıhtı oluşması beyni besleyen damarlarda akımının durmasına neden olmaktadır. Bu damarların tıkanması sonucunda beyin beslenemez ve o bölgede bir süre sonra kalıcı olarak bir hasar oluşmaya başlar.
  • Hemorajik felç: Bu felç türünde ise beyin kanaması sonucunda, beynin beslediği damar üzerinde parçalanma veya çatlama olur ve ilgili bölgede akımın durmasıyla birlikte bir felç oluşumu gözlenir.

Aynı şekilde belden aşağısının tutmaması, bel aşağısında oluşan damarlarda pıhtı oluşması veya beyin kanaması sonucunda o bölgeyi besleyen damarlarda çatlama oluşması ile bir felç durumu gözlenmektedir. Ve buna bağlı olarak belden aşağısının hareket ettirilememesine neden olmaktadır.

Belden aşağısının felç olmasının nedenlerinden biri de omuriliğin bir travma veya herhangi bir hastalıktan dolayı olarak işlevini kaybetmemesi sonucunda oluşmaktadır. Omuriliğin işlevini yerine getirememesi, beyin ile bağlantının durmasına ve belden aşağısının hareket ettirilememesine neden olmaktadır.

Belden Aşağısının Tutmamasının Nedenleri Nelerdir?

  • Omurgalarda kötü huylu bir tümör oluşumu belden aşağısının felç olmasına neden olabilir.
  • Omurgalarda meydana gelen iltihaplanma ve bu iltihabın tedavi edilememesi beyne giden damarlar üzerinde hasara yol açarak, beyin ile bağlantının kesilmesine ve belden aşağısının felç olmasına neden olabilmektedir.
  • Kaza, yaralanmalar gibi travmalar sonucunda omuriliğin zedelenmesi, beyin ile bağlantısının durmasına ve felç durumunun oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Omurgada meydana gelen fıtıklar veya omurgada oluşan yumuşak doku travmaları belden aşağısının tutmamasına neden olabilmektedir.

Belden Aşağısının Felç Durumu Nasıl Tedavi Edilir?

Felç durumunda en önemli kısım, hastanın fiziksel ve psikolojik olarak kendini güçlü hissetmesidir. Fizik tedavi gibi yardımcı tedavi yöntemleriyle zedelenmenin ve akışın durduğu bölge üzerinde egzersizler yapılarak, pasif olan bölgelerde kasların tekrardan çalışması uzman doktorlar tarafından sağlanabilmektedir.

Çok kolay bir yöntem olmamakla birlikte, yukarıda da bahsedildiği gibi en önemli etken hastanın kendini güçlü hissetmesidir. Bunun için psikolojik bir ek terapi de hastanın kendini güçlü hissetmesine yardımcı olabilmektedir. Bunların dışındaki diğer şikayetler için ise doktor kontrolünde tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ