Reklam

Belimin Sağ Tarafı Ağrıyor

 • 19 Mart 2018
 • 2.268 kez görüntülendi.
Belimin Sağ Tarafı Ağrıyor

Bel ağrısı bugün genç yaştan itibaren birçok insanın şikayet ettiği bir problem halini almıştır. Kimilerin belin sağ tarafından kimileri ise belin sol tarafından yaşadığı ağrılardan şikayetçidir. Bel ağrılarının birçok sebebi vardır. Ani bel hareketleri, ısınmadan yapılan egzersiz ve spor, romatizma, belde kireçlenme, bel fıtığı gibi daha birçok sebebi vardır.

Bel bölgesi vücudumuzun en karmaşık ama aynı zamanda en kilit noktasıdır. Bütün gövdeyi ayakta tutan yerdir. Bu yüzden oradaki ağrı kişinin tüm vücudunu etkiler. Her bel ağrısı cerrahi müdahale gerektirmeyebilir. İstatistiklere göre sadece %15 gibi bir aralık cerrahi işlem görmüştür.

Belin Sağ Tarafının Ağrımasının Nedenleri Nelerdir?

1-)Kas Dokusu

Bel ağrısının en yaygın sebeplerinden birisi bel bölgesindeki kas dokusu ve sinirlerinden kaynaklanır. Yanlış, ters ve ani bir harekette veya aşırı zorlama durumunda buradaki bağların zarar görmesinden dolayı belin sağ ve sol tarafında ağrı meydana gelebilir.

2-)Bel Fıtığı

Bel fıtığı ağrısı belin iki tarafında görülür. Bel fıtığı ağrısı omurilikten çıkan sinirler üzerinde baskı oluşması sonucu oluşur. Hatta buradaki ağrı bacaklarda hissizleşmeye sebep olur.

3-)İç Organlardaki Problemler

Bazen iç organlardaki bir rahatsızlık belin sağ tarafında bir ağrıya sebep olabilir. Örneğin böbrek rahatsızlıkları belde ağrıya sebep olur. Böbrek taşı, idrar yolu enfeksiyonları, halk dilinde söylenilen kum dökme gibi rahatsızlıkların belirtisi olabilir.

4-)Kadın Hastalıkları

Sağ yumurtalıklarda meydana gelen rahatsızlıklar beldeki sağ bölgede ağrıya sebep olabilir. Yumurtalık iltihabı, apse, tümör gibi sebeplerin belirtisi olabilir. Ayrıca iç gebelik görüldüğünde kişinin sağ tarafında ağrılar da görülür.

5-)Apandisit

Apandis, vücudun sağ tarafında bulunan bir organdır. Buradaki bir iltihaplanma sonucu oluşan ağrı ve acı belin sağ tarafına vurmaktadır. Fakat bu ağrının ilerlemeden bir an önce doktora muayene ettirilmesi gereklidir. Yoksa kişide hayati tehlike oluşturabilir.

Bölgesel Bel Ağrısı Olanlar Ne Yapmalıdır?

Bel ağrısı ne sebeple olursa olsun ilk olarak doktor muayenesine ihtiyaç duyurulur. Gerekli teşhis ve tedavi uzman doktorca verilir. Yanlış hareket sonucu oluşan bir bel ağrısında doktor uygun egzersizler vererek o bölgeyi rahatlatmayı amaçlar.

Bel fıtığı varsa cerrahi müdahale ile sıkıntı ortadan kalkabilir. Hatta gelişen teknoloji ile artık bel fıtığı ameliyatları daha kolay, ağrısız ve acısız lazer ile yapılmaktadır. Ağrının altında yatan sebep başka bir hastalık durumu ise teşhisin ardından uzman doktora sevk edilerek tedavisi başlar.

Bel ağrısında önemli olan ağrının ne kadar sürdüğü ve ne sıklıkta olduğudur. İki ile beş günü geçen ağrılarda hemen bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bel Ağrısına Alternatif Tıp Tedavisi

Alternatif tıp eskiden beri var olan günümüzde de etkisinin arttığı bir şifa yoludur. Bazı bitkilerin özellikle vücut üzerinde rahatlatıcı etkisi vardır. Örneğin fesleğen bunlardan biridir. Su ile kaynatıldığında kas gevşetici özelliği vardır. Haşhaş tohumu diğer bir alternatiftir. Geçmişten beri ağrı kesici özelliği olduğu bilinir. Ilık sütün içine konup içilebilir. Zeytinyağı, sarımsak yağı ve papatya çayı da alternatif tedaviler içindedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. MyronFudge dedi ki:

  100% completely free dating sites
  dating websites

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder website , browse tinder for free
  tinder login

 3. Djuucn dedi ki:

  ivermectin online – ivermectin 400 mg brands ivermectin for sale

 4. Xfggiy dedi ki:

  ivermectin buy – ivermectin 15 mg ivermectin 6mg

BİR YORUM YAZ