Reklam

Belin Sol Yanında Ağrı

  • 16 Ağustos 2018
  • 776 kez görüntülendi.
Belin Sol Yanında Ağrı

Bel ağrısı günlük hayatta sıkça karşılaşılan bir ağrı türüdür. Şiddetine göre hareketleri kısıtlayabilir. Bel ağrısı genelde yanlış yapılan hareketlerden, ani hareketlerden ve ağır yük kaldırmak ve taşımaktan kaynaklanmaktadır. Ancak belin sadece belli bir bölümünde oluşan ağrı bazı hastalıkların habercisi olabilir.

Belin Sol Tarafında Oluşan Ağrı Nedenleri Nelerdir?

  • Kişinin yanlış duruş pozisyonlarını kullanarak oturması, kalkması ya da yatması sonucu belin sol tarafında ağrılar meydana gelebilir. Yanlış ve ani yapılan hareketlerde, belin sol tarafını zorlayacak hareketlerde de ağrı kaçınılmazdır. Yanlış duruş pozisyonları hem beli hem de omurgayı olumsuz yönde etkiler. Bel ve sırt ağrılarının önüne geçebilmek için duruş ve oturuş pozisyonlarına çok dikkat edilmelidir. Uzun süreli hareketsizlik de bel ağrılarını tetikleyici etkiye sahiptir. Bu nedenle masa başında çalışan kişilerin, gün içinde ara ara ayağa kalkmaları ve ufak egzersizler yapmaları önerilir. Masa başında dik bir şekilde oturulmalı ve kambur durmaktan kaçınılmalıdır.
  • Aşırı stresin neden olmadığı bir hastalık yoktur. Aşırı stres birçok hastalığa sebep olduğu gibi bel ağrılarına da sebep olmaktadır. Çok stresli ve gergin zamanlar geçiren kişilerin bel kasları bu stres ve gerginlikte olumsuz yönde etkilenerek ağrılara sebep olmaktadır.
  • Yine aşırı kilo da birçok hastalığa neden olduğu gibi bel ağrılarına da neden olmaktadır. Kilo çokluğundan dolayı bele ağırlık biner ve belin hem sağ hem de sol boşluklarında ağrılara neden olmaktadır.
  • Bel fıtığı rahatsızlığı nedeniyle de belde ağrılar oluşur. Bir kaza sonucu ya da ağır yük kaldırma sonucu bel kaslarında tahribat oluşur. Bu bel fıtığıdır ve belde ağrılar meydana getirir. Bel fıtığı rahatsızlıklarında genelde cerrahi işlemlerle tedavi yöntemleri uygulanır. Cerrahi işlem sayesinde fıtıklaşmanın oluştuğu bölgeler onarılır. Ancak her fıtık rahatsızlığı ameliyat gerektirmez.
  • Eklem rahatsızlıkları ve kireçlenmeler de bel bölgesinde ağrılara neden olmaktadır. Özellikle belli bir yaştan sonra bel kaslarında oluşan hasarlar sonucu bel ağrıları yaşanmaktadır.

Bel Ağrısına Neden Olan Hastalıklar Nelerdir?

Birkaç gün içerisinde geçmeyen, tedavilere cevap vermeyen, kötüleşen veya başka belirtilerle beraber görülen sırt ve bel ağrıları mutlaka doktora gösterilmelidir.

Bel ağrısına sebep olan hastalıklardan ilki menenjittir.Bel ağrısının pek çok nedeni olabilir. Tüberküloz, brusella gibi hastalıklar, kemik erimesi, kireçlenme, başka bir yerden yayılmış ya da omurganın kendisinden kaynaklanan kanserler bel ağrısına neden olan önemli hastalıkların başında gelir. Bel ağrısına nedenlerinden biri de mide, karaciğer, böbrek gibi organ rahatsızlıklarının bel bölgesine yayılmasıdır. Bazı bel ağrılarının nedenleri de psikolojik olup kapsamlı şekilde araştırılmalıdır.

NOT: Uzun süreli ve geçmeyen bel ağrılarında mutlaka doktorunuza başvurunuz.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
BİR YORUM YAZ