Reklam

Beta Hcg Değerinin Düşmesi

  • 15 Mayıs 2017
  • 4.460 kez görüntülendi.
Beta Hcg Değerinin Düşmesi

Beta HCG, normalde kadınlarda hamilelik döneminde salgılanan bir hormon olarak bilinir. Özellikle gebeliğin birinci haftasından itibaren bu hormonun salgısında ciddi artışlar yaşanır ve hastanelerde yapılan idrar testlerinde beta HCG hormon düzeylerine bakılarak kişinin hamile olup olmadığı hakkında kesin bilgi alınır. Ayrıca eczanelerde satılan basit gebelik testlerinde de bu hormon düzeyi ölçümü ile durum pozitif veya negatif çıkmaktadır.

Hamilelik döneminde özellikle ilk haftalarda salgılanmaya başlayan bu hormon ile kan plazmasındaki beta HCG düzeyi artar. Yani ilk olarak kana geçer, daha sonra ise idrara doğru salınarak idrardaki beta HCG düzeyini arttırır. Bu duruma dayanarak evlerde yapılacak, eczanelerden alınan basit gebelik testleri, tam olarak doğru bir bilginin elde edilebilmesi için adet gecikmelerinden bir kaç hafta sonra yapılması gerekmektedir.

Sadece hamilelik döneminde değil, tümör oluşumu, boş ve dış gebelik gibi durumlarda da bu değerler yükselebilmektedir. Bu yüzden bazı durumlarda basit gebelik testlerinde sonuç pozitif olsa da kesin tanı sağlık kuruluşlarında idrar testleriyle beraber yapılan kan değerleri ölçümü ile yapılmaktadır.

Sağlıklı bir hamilelik döneminin geçirilmesi için kesinlikle gebeliğin ilk dönemlerinde doktor kontrollerinin aksatılmaması gerekmektedir. Kadınlarda gebelik dönemlerinde yaşanan hormonal değişimlere bağlı olarak psikolojik sorunlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durumlarda moral seviyesinin yüksek tutulması gerekir. Ayrıca beslenme düzeyine dikkat etmek, sağlıksız ve düzensiz beslenmeden uzak durmak, fiziksel aktivitelerde daha dikkatli davranmak gerekmektedir. Çünkü yanlış yapılan her müdahale bebek üzerinde olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Beta HCG Değerlerinin Düşmesi Ne Anlam İfade Eder?

Normalde gebelik sırasında beta HCG değerleri yükselmektedir. Bazı durumlarda bu değerler yükselmez aksine düşebilmektedir. Bu değerlerin düşmesi kadınlarda düşük yapma tehlikesine bağlı olarak bir korku yaratmaktadır. Bu durumlarda kişinin moralini bozmaması ve sağlık kuruluşundan yardım alması gerekmektedir.

Beta HCG değerlerinin düşmesi normal gebelikte yolunda olmayan durumların oluştuğunu ifade etmektedir. Yani bu değerlerin düşmesi hamilelik sırasında sağlıksız bir durum olduğu anlamına gelmektedir. Ayrıca bu değerlerde oluşan azalmalar dış gebeliğin oluşma ihtimalini arttırdığı için kadında düşük yapma durumuna neden olabilmektedir. Bu durumlarda sağlık kuruluşundan yardım almak, gebelik döneminde kontrolleri aksatmamak, psikolojik olarak moral düzeyini sürekli olarak yüksek tutmak, beslenme ve fiziksel aktivitelere özen göstermek gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. JavierTox dedi ki:

    tider , tinder dating app
    tinder sign up

BİR YORUM YAZ