Reklam

Beta HCG Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

  • 31 Ocak 2018
  • 1.926 kez görüntülendi.
Beta HCG Testi En Erken Ne Zaman Sonuç Verir?

Beta HCG testi, kanda gebeliğin belirlenmesinde kullanılan ve oldukça gerçeğe yakın sonuç veren testlerden bir tanesidir. Döllenme gerçekleştikten sonra kanda bulunan Beta HCG seviyesi gün geçtikçe yükselir ve kandan test yapılarak bu hormon sayesinde gebelik olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebilir. Gebelik mevcutsa, Beta HCG testi büyük olasılıkla doğru sonuç verir. Kan testi sonucunda gebeliğin normal olup olmadığı, mol gebelik ya da dış gebelik gibi durumların dahi tespiti yapılabilmektedir.

Beta HCG testi, resmi bir sağlık kuruluşunda yaptırılmalıdır. Bu testten önce kişinin aç olması, tok olması ya da diğer fizyolojik durumları çok önemli değildir. Bu gibi durumlar test sonucunu etkilemez. Korunmasız cinsel ilişki sonrasında yaptırılacak kan testi ile gebeliğin erkenden fark edilmesi mümkün olacaktır.

Kan Testi Ne Zaman Sonuçlanır?

Kan testi, idrarla yapılan gebelik testine göre daha hızlı sonuç vermektedir. Tetkiklerin detaylı yapılması bunda büyük ölçüde etkilidir. Kan testinde sonucun ortaya çıkabilmesi için cinsel ilişki sonrasında gerçekleşen döllenmenin üzerinden en az 4 günlük bir süre geçmelidir.

Bireyin gebe olduğunun netleşebilmesi için, Beta HCG değerinin minimum 20 çıkması gerekmektedir. 20’nin altındaki değerler için kesin bir gebelikten söz edilemez. Bu nedenle birkaç gün sonra yeni bir kan testi yapılması gerekir.

Gebelik durumu söz konusu olduğunda Beta HCG hormonu kanda sürekli bir yükselişe geçer ve bu da gebeliğin tespit edilmesini sağlar. Aynı işlem, idrar testi ile de yapılabilir ancak idrar testinde pozitif sonuç alınabilmesi için döllenmenin üzerinden minimum 10 gün geçmiş olması gerekir. 10 gün dolmadan, ortalama 5 -6 gün içinde kan testi yapılarak da gebelik öğrenilebilmektedir.

İdrarla Gebelik Tespiti

İdrarla bireysel olarak gebelik testi yapılabilir. Bu işlem için gereken malzeme, eczanelerde gebelik testi adıyla satılmaktadır. Kan testine göre oldukça pratik olan idrar testi sabah ilk idrarla aç karnına yapılmalıdır.

İdrar testi yapılırken şu aşamalar gerekir;

  • İdrar malzemeye damlatılır.
  • Bir süre beklenir.
  • Test platformu üzerinde çift çizgi çıktığında, sonuç pozitiftir.
  • Test platformundaki çizgi tek ise, büyük olasılıkla gebelik söz konusu değildir.

Ancak, idrarla gebelik testinde hata payı her zaman vardır. Gebelikten şüphelenen bir kişi, idrar testi negatif sonuç verse dahi, kan testini mutlaka yaptırmalıdır. Çünkü gebelik hormonu olarak bilinen Beta HCG hormonu, henüz idrara ulaşmamış olabilir. Aynı şekilde kan testine gerek kalmadan idrar gebelik testinde pozitif çıktığında, kişide büyük olasılıkla gebelik gerçekleşmiştir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ