Reklam

Beyaz Küre Yükselmesi

  • 31 Ocak 2018
  • 1.208 kez görüntülendi.
Beyaz Küre Yükselmesi

Beyaz küre yükselmesi; kan değerlerinde ortaya çıkan değişikliklerin, vücudun alışık olmadığı bir farklılığın habercisi olarak kabul edilmektedir. Beyaz küre ya da lökosit olarak ifade edilen, WBC olarak da bilinen bu organizmaların temel varlık nedeni, vücudun enfeksiyonlara karşı direnç göstermesini sağlamaktır.

Beyaz Küre (WBC) Nedir?

Beyaz küreler, enfeksiyon tehdidi ortaya çıkan bir vücutta, bu enfeksiyonla savaşma ve bu enfeksiyonu yok etme görevine sahip olan bir yapıdır. Beyaz küreler yüksek çıktığında, vücutta bir enfeksiyon oluşumu söz konusu demektir. Ancak elbette daha ciddi bir sorun nedeniyle de beyaz kürelerde yükselme durumu ortaya çıkabilmektedir.

Lökositler tek bir tür değildir, içerisinde farklı türler farklı görevlere ayrılmış durumdadır. Lökositlerin içerisinde çok fazla nötrofil çıktığında, bu durum kanser belirtisidir. Bunun gibi, nötrofil fazlalığı aynı zamanda stres ya da fiziksel anlamda bir yorgunluğun da belirtisi olabilmektedir. Beyaz kürenin alışılmışın dışında yüksekliğe sahip olması durumunda HIV Pozitif (AIDS) hastalığından da şüphelenmek gerekmektedir.

Beyaz Küre Yükselme Nedenleri Nelerdir?

  • En sık karşılaşılan sebep, enfeksiyonlardır. Bağışıklık sisteminin kendini korumaya ihtiyaç duyduğu durumlarda, lenfosit sayısında yükselme görülmektedir.
  • Sigara tüketimi KOAH hastalığını tetikleyen bir durumdur. KOAH, kronik hale gelmiş astım, bronşit ya da amfizem türü hastalıklar gibi, soluk alıp vermeyi kısıtlar. Sigara tüketen bireylerde bu rahatsızlığa yakalanma riski oldukça yüksektir. Akciğerlerde iltihaplanmaya yol açan bu hastalıkta, bu iltihaplanma ortaya çıktığında kanda bulunan lenfosit sayısı yükselir.
  • Kemik iliğindeki sorunlardan kaynaklanan ve günümüzde oldukça sık bir şekilde görülen lösemi, kandaki beyaz kürelerin yükselmesinin en önemli ve en sancılı sebebidir. Lenfosit üretimi, lösemi söz konusu olduğunda çok fazlalaşır. Lenfosit üretimi bağışıklık sistemi üzerinde bir etkiye sahip değildir ve birey bu durumda enfeksiyonlara oldukça açıktır.

Bu sebeplere ek olarak, bireyin bağışıklık sisteminde farklı sebeplerle bozukluklar meydana geldiğinde, Crohn ve Graves türü hastalıklar söz konusu olduğunda lenfosit miktarında yükselme ortaya çıkar ve bu yükselme mutlaka doktor tarafından gözlemlenmelidir.

Stres de çok ciddi bir faktör olarak beyaz küre yükselmesinde karşımıza çıkmaktadır. Travmatik durumlar, yaşanan ani duygusal çöküntüler bu duruma neden olabilir. Bunlara ek olarak;

  • Sigara tüketiminin aşırı seviyede olması,
  • Hamileliğin son dönemleri,
  • Yeni doğan bebekler,
  • Dalağın alınmış olması durumlarında da lenfosit miktarında normal olarak bir yükselme görülmektedir.

Beyaz Küre Yükselmesi Tedavisi

Uzman hekimler gerekli gördüğü sürece hastaya, antibiyotik verilmelidir. Çünkü temel beyaz küre yükselme sebebi enfeksiyonlardır. Antibiyotikler, bu enfeksiyonun vücuttan atılmasını sağlayacaktır. Bununla birlikte omega yağ asitleri ve C vitamini de beyaz küreleri normal seyrine döndürecek çözümlerdir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ