Beyinde Bulanıklık

Beyinde Bulanıklık

Bilinç bulanıklığı yani konfüzyon olarak bilinen beyinde bulanıklık; uyanık iken uyku hali, olayların tam olarak kavranılamaması, şaşkınlık hali olarak bilinir. Kişi ayakta olmasına rağmen hiçbir algısını tam olarak kontrol altına alamamaktadır.

Yer, kişi, zaman gibi algıları tam olarak kavrayamamakta bir nevi hafıza kaybı olarak tanımlanabilir. Bir çok rahatsızlık sonucu ortaya çıkabilmektedir. Bazı durumlarda birkaç saat sürerken bazı durumlarda ise birkaç ay kadar süren bilinç bulanıklığı yaşanabilmektedir. Böyle durumlarda özellikle kafaya gelen darbe, kazalar, gibi faktörlere çok daha dikkat edilmeli, bu tarz sağlık problemlerin yaşanması halinde eczacınıza ve doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Konfüzyonun asıl nedeni tam olarak saptanamayabilmektedir. Çeşitli testler sonucunda herhangi bir sinirsel rahatsızlığın ortaya çıkmaması gibi durumlar yaşanabilmektedir. Bu durumda belirtilere bağlı olarak tanı uygulanır.

Beyinde Bulanıklık Neden Oluşur? Hangi Rahatsızlıklar Bilinç Bulanıklığını Tetikler?

  • Konfüzyon durumu beynin bazı bölgelerinde veya tamamında yaşanan anormal değişiklikler sonucunda ortaya çıkan bir durumdur. Doğrudan belirli bir nedene bağlı olarak ortaya çıkabileceği gibi bir hastalık sonucunda veya hastalık belirtisi olarak da ortaya çıkabilmektedir.
  • Nörolojik rahatsızlıklarda kullanılan bazı ilaçlar,
  • Beyine giden damarlarda oluşan tıkanmalar sonucunda oksijen azlığı,
  • Kaza, darbe gibi travmalar
  • Migren gibi nörolojik rahatsızlıklar sonucu sinirlerde oluşan sıkışmalar
  • Tansiyon, diyabet gibi nörolojik sistemleri etkileyen bazı kronik rahatsızlıklar
  • Kan basıncı, beyine giden damarlardaki hasarlar, kalp hızının artması gibi bir çok nedene bağlı olarak konfüzyon oluşma riski vardır.
  • Çocuklarda hastalık sonucunda şiddetli ateş şeklinde ortaya çıkan ve ateşin düşürülmediği durumlarda
  • Alkol, sigara, uyuşturucu gibi kimyasalların beyin merkezini ciddi şekilde etkilemesi

Beyinde Bulanıklık, Konfüzyon, Bilinç Bulanıklığının Tanısı Nasıl Yapılır?

Konfüzyona neden olan etmene bağlı olarak hasta nöroloji ve dahiliye branşlarına yönlendirilerek bazı incelemeler ile belirtilere bağlı olarak saptanır.

Bilinç Bulanıklığının İlerlemesi

Hastalık etmenine bağlı olarak tedavi tam olarak gerçekleşilmediği takdirde ölüme neden olabilecek ciddi sonuçlara yol açabilmektedir. Beyin hasarına yol açan nörolojik rahatsızlıklar, kronik damarsal bağımlı rahatsızlıklar hastalığın ilerlemesine ve buna bağlı olarak komplikasyonlarına şiddetlenmesine yol açabilmektedir.

Bilinç Bulanıklığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tam olarak tedavi yönteminin kestirilmemesi ile birlikte uzmanlar tarafından sinir sistemi üzerinde sedatif etkili olan bazı ilaçların kullanımı gerekli görülebilmektedir. Daha doğru ve detaylı bilgi için uzman doktora başvurulması önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ