Reklam

Beynimde Yanma ve Uyuşukluk Hissi

  • 01 Mart 2017
  • 16.702 kez görüntülendi.
Beynimde Yanma ve Uyuşukluk Hissi

Beyinde yanma ve uyuşma hissi kişide aniden meydana gelebilir. Böyle bir durum ardından şiddetli bir baş ağrısı ve baş dönmesi ile devam edebilmektedir. Genellikle bu durum ani şekillerde meydana geliyor ise hızla geçmektedir ve çoğu zaman ani değişen fizyolojik değişimlerden kaynaklanmaktadır.

Beyinde meydana gelen yanma ve uyuşukluk hissi giderek kronik bir hal alıyor ise, sık sık meydana gelen bu durum kronik bir hastalığın belirtisi ya da ciddi ve ağır seyreden bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Böyle durumlarda kişi hiç zaman kaybetmeden uzman bir nöroloji uzmanına gitmeli gerekli tüm tetkikler yapılmalıdır. Sorunun beyinde meydana gelen patolojik bir etmenden mi yoksa fizyolojik bir değişimden mi meydana geldiği tespit edilmelidir.

Beyinde Yanma Hissi ve Uyuşukluk Hissinin Oluşum Nedenleri Nelerdir?

1-)Beyin Tümörleri

Beyinde ve kafatasında meydana gelen malign ya da benign tümörler kişinin beyninde yanma ve uyuşukluk hissinin oluşmasına neden olabilir. Başlarda tüm bu olgular hafif seyrederken tümörün büyümesi ile birlikte tüm bu olgular giderek artar. Hatta kişinin başlarda beyninde meydana gelen uyuşma hissi giderek kollarına ve ellerine yayılabilir. Meydana gelen yanma hissini nöbetler yer alabilmektedir.

Bu tarz olgularda erken tanı çok büyük önem taşımaktadır. Kişinin yaşamına devam edebilmesi için erken tanı ve tümörün büyümeden bölgeden temizlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle bu tarz olguları sık sık yaşayan kişiler hiç zaman kaybetmeden bir uzman beyin doktoruna gitmelidir.

2-)Yüksek Tansiyon

Yüksek tansiyon olarak halk arasında bilinen hipertansiyon hastalığı yüksek kan basıncı ile karakterize bir hastalıktır. Bu hastalığa sahip kişilerde tansiyon normalden daha yüksektir. Bu durum kişinin vücudunda primer ya da sekonder bozunmalara sebep olabilmektedir. Kronik bir hastalık olan hipertansiyonda kişinin ilaçlarını düzenli olarak kullanmamasına bağlı olarak ya da hastalığın teşhis aşamalarında beyinde yanma hissi ve uyuşma hissi sıklıkla meydana gelmektedir. Bu durum daha çok ense kökü bölgesine yakın yerlerde gözlenmektedir.

Kişilerin bu tarz semptomlardan kurtulması için düzenli olarak ilaçlarını kullanması gerekmektedir. Düzenli ilaç kullanımına rağmen geçmeyen durumlarda ilaçların farklı gruplar ile değiştirilmesi gerekmektedir.

NOT: Beyinde yanma hissi çeşitli nöbet geçirilen hastalıklarda sık sık meydana gelmektedir. Nöbet öncesinde meydana gelebilen bu durum nöbet sonrasında yerini beyinde uyuşma hissine bırakmaktadır. Bu duruma verebilecek en uygun hastalıklardan bir tanesi epilepsidir. Beyin saniyeden daha az zaman içerisinde kendini kapamakta ve tekrar açmaktadır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ