Bikini Bölgesinde Sertlik

Bikini Bölgesinde Sertlik

Bikini bölgesi ya da genital bölge olarak bilinen bölgede, zaman zaman sertlik ya da şişlikler meydana gelebilmektedir. Kadınlarda görülen bu problem, çeşitli sebeplerle ortaya çıkabilmektedir.

Bikini Bölgesinde Sertlik Nedenleri Nelerdir?

  • Genital bölgede vulva olarak isimlendirilen kısımda, ven yapıları bulunur. Ven yapıları, gebelik dönemlerinde şişer ve daha belirgin bir hale gelir. Bu gibi bir durumda, ven yapılarından kaynaklanan şişkinlik, ağrı ve kaşıntıya da sebep olabilir. Kişinin yürüyüşü esnasında rahatsızlık hissi ortaya çıkar. Damarlar mavi renk alır ve üzerine bastırıldığında kaybolur. Bu durum genital bölge varisi olarak da adlandırılmaktadır.
  • Vulvada oldukça fazla kan damarı bulunmaktadır. Bu bölgede gerçekleşen travmalar sonucunda, dokunun hemen altında hematomlar meydana gelir. bu da vulvada şişliğe neden olabilir.
  • Ergenlik dönemini müteakiben meydana gelen ter bezleri, tıkandıklarında bölgede bir kist oluşur ve bu da bikini bölgesinde şişliğe neden olabilir.
  • Bartolin adı verilen apse ya da kistler de vajina girişinde şişkinlik oluşumuna yol açabilir. Apsenin oluşumu, bölgede şiddetli ağrıya neden olur. Bartolin kisti ise bölgeye elle müdahale, çok sık cinsel ilişkiye girilmesi, genital bölgenin tahriş olması gibi nedenlerle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra bel soğukluğu, mantar ve enfeksiyonlar da bartolin kistine neden olan durumlardır. Antibiyotik ile tedavi edilen bölgeye gerekli görüldüğü takdirde cerrahi bir müdahale de yapılır.
  • Genital bölgede zaman zaman yağ bezeleri (sebase kisti) oluşumu da gözlemlenebilir. Genel olarak ağrı ya da acı hissine neden olmayan bu kist, enjeksiyon yöntemi ile temizlenebilmektedir.
  • Vulvada sıklıkla ortaya çıkan inklüzyon kisti ise, kokulu ve yağlı hücresel atıklardan meydana gelir. antibiyotik ile tedavi gerektirir ve iltihabın temizlenmesini müteakiben, bölgeye cerrahi bir işlem de uygulanır.

Bireysel Genital Bölge Muayenesi

Genital bölgede ya da bikini bölgesinde çeşitli kistlerin oluşup oluşmadığı, yolunda gitmeyen bazı durumların tespiti ya da şişkinliğin olup olmadığı gibi kontroller bireysel olarak yapılabilmektedir. Bu sayede bu bölgede ortaya çıkan sorunlar herhangi bir ağrı ya da sorun yaratmadan fark edilerek erken tedaviye başlanabilir.

Genital bölgenin kontrolü için, cilt dokusu başparmak ve işaret parmağı arasında sıkıştırılır ve tüm bölge bu şekilde muayene edilir. Muayene sırasında herhangi bir şişlik ya da beze oluşumu olup olmadığı ortaya çıkacaktır. Kasıklarda, vulva ya da vajina girişinde ortaya çıkabilecek herhangi bir şişkinlik, ağrı ya da acı hissine neden oluyor ise, büyük olasılıkla enfeksiyonel bir durum söz konusudur.

Bir başka muayene yöntemi ise aynadır. Ayna bir elde tutulurken, diğer el ile de yine derinin sıkıştırılması usulü ile inceleme yapılır. Bölgede herhangi bir kızarıklık ya da şişkinlik olup olmadığı, ayna yardımıyla çok daha kolay bir şekilde tespit edilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ