Reklam

Bitmeyen Gaz Problemi

  • 11 Ocak 2018
  • 2.038 kez görüntülendi.
Bitmeyen Gaz Problemi

Yetişkin bireylerde gaz probleminin kronik bir hale gelmesi, hem can sıkıcı hem de günlük yaşamı olumsuz yönde etkileyici bir faktördür. Çünkü gaz, beraberinde şişkinlik ve bazen karın ağrısını da beraberinde getirmektedir. Sürekli olarak devam eden gaz problemi, bedende bazı rahatsızlıkların habercisi olabilir. Bu nedenle araştırılmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Gaz Oluşum Nedenleri Nelerdir?

Özellikle bağırsaklarında bir problem olan bireylerde, gaz sorunu ortaya çıkmaktadır. Midenin çalışma düzeninde aksaklıklar meydana gelmesi, sindirim sisteminde ortaya çıkan ve zamanla gelişen bir sorun, huzursuz bağırsak sendromu gibi nedenlerle de birey sürekli olarak gaz birikmesi sorunu ile karşı karşıya kalabilmektedir. Gaz oluşumuna ek olarak bünyede ishal, kabızlık, sürekli devam eden ağrı gibi belirtiler ihmal edilmemeli ve derhal muayene olunmalıdır. Çünkü bu durum normal değildir ve çeşitli sorunlara ve ciddi rahatsızlıklara yol açabilecek bir sebeptir.

  • Tüketilen gıdaların yenme aşamasında, iyi çiğnememe, hızlı yeme, çiğnemeden yutma gibi durumlar sonrasında gıda doğrudan sindirim sistemine taşınır. Bu esnada ortaya gaz birikmesi çıkar. Birey yeme hızına ya da tükettiği besinlerin sağlıklı olup olmamasına dikkat etmediğinde ise şişkinlik ve gaz sürekli olarak ortaya çıkabilir. Gıda tüketiminde, gaz oluşumunun en aza indirilebilmesi için karbonhidrat içeren besinlerin tüketimine dikkat edilmesi önerilmektedir. Bu tarz yiyeceklerin gaz oluşturma potansiyeli her zaman diğerlerine göre daha fazladır.
  • Hava yutulması da gaz oluşumunda başlıca etmendir. Yemek yeme esnasında ya da yalnızca konuşurken bile bireyler hava yutabilir. Ancak bu sebeple oluşan şişkinlik uzun müddet sürmez ve bireyin karın bölgesi ve gaz durumu normal seyrine döner.
  • Bazı sürekli kullanılan ilaçların da gaz oluşumuna yol açtığı bilinmektedir. Bu ilaçlar yararlı bakterilerin düzenini bozar ve sindirim sistemindeki rollerini yapmalarını engelleyebilir. Bu durumda da ortaya kronik bir gaz sorunu çıkar. İlaç bittiğinde bu durum normale dönecektir. Ancak normale dönmez ise mutlaka bir hekime başvurulması yerinde olacaktır.

Gaz Oluşumu ve Tedavisi

Gaz sorunu yaşayan bireyler, öncelikle tükettikleri gıdalarda dikkatli davranmalıdır. Söz gelimi fasulye, nohut ya da diğer bakliyatların tüketimi en aza indirilmelidir. Bunun yanı sıra karnabahar, brokoli ya da lahana gibi lifli besinler, gaz çıkışını zorlaştırabilir ya da son derece rahatsız edici bir kokuya neden olabilir.

Tedavi işlemlerine başlanabilmesi için gaz probleminin kaynağı bulunmalı ve bu doğrultuda bir tedavi sürecine başlanmalıdır. Geçmeyen ya da sürekli olarak tekrar eden gaz sorunu, ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilmektedir. Bu nedenle doktor muayenesi son derece önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hi!,I really like your writing very a lot! share we keep in touch more about your post on AOL? I require a specialist on this area to solve my problem. Maybe that is you! Having a look forward to look you.

BİR YORUM YAZ