Reklam

Boğaza Kılçık Batması

 • 04 Ocak 2018
 • 1.965 kez görüntülendi.
Boğaza Kılçık Batması

Boğaza kılçık batması sık rastlanan kazalardan birisidir. Balık yerken karşımıza çıkan bu sorun önemsizdir ve su içilmesi ile birlikte geçmektedir. Yetişkinlerde olması halinde bir sorun teşkil etmeyen bu sorunun bebek ve çocuklarda meydana gelmesi halinde ise ebeveynlerin çok dikkatli bir biçimde hareket etmesi gerekmektedir.

Boğaza kılçık batması durumunda kişinin telaş yapmaması su ya da benzeri bir sıvı tüketmeye çalışması iyi bir yöntem olacaktır. Su vb. içeceklerin yanı sıra ekmek yemek de boğaza kılçık batmasını engelleyecek bir tüketim olacaktır.

Boğaza Kılçık Battığında Ne Yapılmalı?

Boğaza kılçık batması sık rastlanan bir durumdur ve kişi su içerek bu sorundan kurtulmaya çalışır. Bu durumda kişinin telaş yapmaması gerekli adımlardan birisidir. Boğaza batan kılçık ufak ise boğaza hiçbir zarar vermeyecektir. Boğaza batan kılçığın büyük olduğu durumlarda ise boğaza zarar verilmesi söz konusudur. Bu durumda kişinin alacağı önlemler ile zarar en aza indirgenecektir.

 • Boğaza batan kılçık küçük ve ince bunun için en bilinen yöntemlerin uygulanması etkili olacaktır. Boğaza batan kılçık için kişinin su içmesi, yoğurt ya da ekmek yemesi etkili olacaktır. Kişinin bu durumda eli ile kılçığı çıkartmaya çalışması çok daha zararlı olacaktır.
 • Boğaza kılçık batması durumunda ve kişinin nefes alması zorlaştığında uygulanacak en etkili yöntem ise heimlich manevrası uygulamak olacaktır. Bu yöntem yardım eğitimleri sırasında verilmektedir.
 • Boğaza kılçık batması durumunda yapılacak bir diğer işlem ise doktora danışmak olacaktır. Özellikle kılçık gittiği halde kişiye rahatsızlık vermeye devam ediyorsa bu durumda kişinin en yakın zamanda doktora danışması etkili olacaktır.

Heimlich Manevrası Nedir?

Yardım eğitimlerinde verilen bir eğitim olan heimlich manevrası boğaza birşey takılması ve kişinin rahat nefes alamaması durumunda uygulanan bir yöntemdir. Bu yöntemin ancak bilinen bir kişi tarafından yapılması, rastgele bir biçimde uygulanmaması gerekmektedir.

Kişinin boğazına birşey takılması ve nefes alamaması durumunda yüzünde bir süre sonra morarma meydana gelir. Oksijen alınamamasından kaynaklı morarma durumlarında heimlich manevrasının uygulanması kişinin yeniden rahat bir nefes alabilmesine yardımcı olacaktır. Heimlich manevrası hayat kurtaran bir yöntemdir.

Heimlich Manevrası Nasıl Uygulanır?

Heimlich manevrası için öncelikle kişinin bu alanda eğitim olması gereklidir. Uygulama esnasında boğazına birşey kaçan kişi öncelikle biraz öne doğru eğilir ve manevrayı uygulayacak olan kişi de bu kişinin arkasına geçer. Sonrasında elinizi yumruk yapıp hastaya sarılın ve yumruğu kendinize doğru çekin. Hastanın boğazındaki şey bu sayede kolay bir biçimde çıkarılacaktır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. zortilo nrel dedi ki:

  Nice post. I learn something more challenging on different blogs everyday. It will always be stimulating to read content from other writers and practice a little something from their store. I’d prefer to use some with the content on my blog whether you don’t mind. Natually I’ll give you a link on your web blog. Thanks for sharing.

 2. corporality dedi ki:

  Adorei este site. Para saber mais detalhes acesse o site e descubra mais. Todas as informações contidas são informações relevantes e únicos. Tudo que você precisa saber está ta lá.

BİR YORUM YAZ