Reklam

Boğazda Bir Şey Varmış Hissi

 • 08 Haziran 2017
 • 6.062 kez görüntülendi.
Boğazda Bir Şey Varmış Hissi

Yutkunurken veya yemek yerken daha çok hissedilen boğazda bir şey var hissi pek çok kişinin zaman zaman yaşadığı sorunlardan biridir. Boğazda hissedilen takılma hissi soğuk algınlığının göstergesi olabileceği gibi tümör, sigara içmek ve psikolojik etkenler başta olmak üzere pek çok durumla alakalı olabilir.

Hissedilen boğazdaki takılmanın soğuk algınlığından kaynaklı olduğu düşünülmüyorsa ve bir süredir devam ediyorsa, muhakkak araştırılmalı ve uzman doktora danışılmalıdır.

Boğazda Bir Şey Varmış Hissi Nedenleri Nelerdir?

Soğuk Algınlığı

Viral bir rahatsızlık olan soğuk algınlığı halk arasında en yaygın görülen bulaşıcı rahatsızlıklardan biridir. Boğazda hissedilen takılma, ağrı hissi soğuk algınlığının göstergesi olabilir. Ancak tek başına boğazda bir şey varmış hissi rahatsızlık bulgusu olarak değerlendirilemez. Soğuk algınlığının diğer belirtileri şunlardır;

 • Öksürük,
 • Ateş,
 • Burun tıkanıklığı,
 • Baş ağrısı,
 • Boğaz ağrısı,
 • Boğazda kuruluk,
 • Yorgunluk(kas ağrısı),
 • Baş ağrısı

Sigara Kullanımı

Şikayetin bir başka nedeni ise sigara kullanımıdır. Sigara kullanımı boğazı tahriş edip olumsuz etkileyerek, boğazda acı ve ağrı hissine yol açabilir. Özellikle çok fazla sigara kullananlarda bu sebepten boğazda bir şey varmış hissi ve yutkunmada zorlanma şikayetlerine sık rastlanır.

Psikolojik Etkenler

Çağımızın en yaygın sorunlarından olan stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik etkenler vücutta fizyolojik sonuçlara yol açabilir. Aşırı üzüntülü, sinirli ruh hallerinde boğazda düğümlenme ve yutkunmada zorlanma şikayetleri meydana gelebilir.

Boğaz Reflüsü

Tüketilen besinlerin sindirilmesinde etkili olan mide asidinin, ses tellerine doğru ulaşması akabinde boğaz reflüsü meydana gelir. Tıp literatüründe laringofaringeal reflü olarak ifade edilir. Boğazda hissedilen ağrı ve yutkunamama problemi boğaz reflüsünün belirtileri arasındadır. Bunların dışında boğaz reflüsü aşağıdaki şikayetlere de yol açabilir;

 • Ses kısıklığı: Ses telleri mide asidinden ötürü zarar gördüğünden ses kısıklığı ve ses boğukluğu yaşanabilir.
 • Hırıltılı solunum, öksürük,
 • Nefes darlığı

Yemek Borusu Rahatsızlıkları

Ağız yoluyla alınan besinlerin mideye ulaştırılmasında etkin rol oynayan yemek borusu, boğaz ile bağlantılıdır. Yemek borusunda oluşabilecek rahatsızlıklar, boğazda ağrı ve yutkunamama gibi başka bir takım şikayetlere yol açabilmektedir.

Alerjik Durumlar

Vücudun çeşitli alerjen maddelere maruz kalması, alerjiyi doğurur. Alerjiyi tetikleyici etkenler; polen, toz, kullanılan şampuan, parfüm gibi pek çok şey olabilir. Alerjinin sonucu olaraksa boğazda ağrı, yutkunamama problemleri gözlenebilir. Bu sebepten kaynaklı şikayeti önlemenin en etkili yolu, alerjen maddenin doğru belirlenmesi ve bu etken maddeden uzak durulmasıdır.

Tümör Rahatsızlıkları

Boğazdaki takılma hissinin esas nedeni tümör rahatsızlıkları olabilir. Bu bölgede oluşabilecek tümörden çeşitli komplikasyonlar gelişebilir. Ancak boğaz bölgesinde yaşanan bu problemin doğrudan tümörle ilgili olduğu söylenemez. Konuyla ilgili detaylı ve doğru tetkik için muhakkak tıbbi destek alınmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ