Boğazda Daralma Hissi

Boğazda Daralma Hissi

Boğazda daralma, bireylerde zaman zaman ortaya çıkabilen bir durumdur. Daralmaya ek olarak yutkunmada güçlük şikayeti de beraberinde gelir. Bu durumun temel nedeni boğaz enfeksiyonları olarak ifade edilmektedir.

Boğazda Daralma Hissi Nedenleri Nelerdir?

Özellikle soluk alıp verme esnasında hissedilen zorlanma, yutkunma esnasında ağrı hisetme gibi belirtilerle ortaya çıkan boğazda daralma hissi, farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu belirtiler ortaya çıktığında mutlaka bir doktora gidilmesi önerilmektedir.

  • Enfeksiyonlar, boğazda kolaylıkla tutunabilen ve birey için son derece rahatsız edici bir hal alabilen hastalıkların temel nedenidir.daralma hissi ise genellikle üst solunum yolları enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkmaktadır. Boğaz ağrısı, bademciklerde şişkinlik, halsizlik gibi belirtilerle birlikte ortaya çıktığında antibiyotik tedavisi gerektirir.
  • Bir mevzu dolayısıyla endişe duyma ya da aşırı stresli bir ortamda bulunma gibi durumlarla da boğazda daralma hissi ortaya çıkabilir ve bu durum kronik bir hale gelebilir. Psikolojik olarak rahat bir konumda bulunmayan birey, fiziksel olarak bir yansıma olarak daralma hissi duyabilir.
  • Reflü ya da ülser gibi mide rahatsızlıkları da kimi zaman boğaz daralması gibi bir duruma yol açabilir. Bunun nedeni, yutkunmanın boğazı tahriş etmesidir.
  • Bir yanlışlık sonucu boğaza yabancı cisimlerin gitmesi de boğazda daralma hissine neden olabilmektedir. Gıda tüketimi esnasında kemik parçası, kılçık gibi maddeler boğazda tutunabilir ve yutkunmayı, nefes almayı güçleştirir.
  • Boğazda meydana gelen daralma hissi bazen ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilmektedir. Bu rahatsızlıkların başında astım ve akciğerden kaynaklanan hastalıklar gelir. Bunun yanı sıra kronik hale gelmiş sinüzit, faranjit de daralma hissine yol açabilmektedir. Daha ileri boyutta gırtlak kanseri, larengeal stenoz ya da uyku apnesi belirtisi de olabilir. Bu nedenle ihmal edilmemeli, özellikle tekrarlayan bir durumsa mutlaka muayene olunmalıdır.

Boğazda Daralma Hissi Tedavisi

Boğazda ortaya çıkan daralma hissi, eğer enfeksiyonel nedenlerden kaynaklanmıyorsa, tanı koymak zaman alabilir. Genellikle doktorlar tarafından nedeni bilinmeyen boğaz daralması durumlarında görüntülü endoskopi olarak tanımlana yöntemdir. Bu yöntem kullanılarak boğaz, yemek borusu, ses telleri ve gırtlak içi görüntülenerek doğru bir tanı koymak mümkün olabilmektedir.

Tedavi süreci boyunca birey, kızartma tarzı gıdalarda uzak durmalı, uyku öncesinde yemek yememeli ya da sıvı tüketmemelidir. Bunun yanı sıra boğazda ağır tahrişe neden olan alkol, sigara, kafein gibi ürünlerin kullanımından azami düzeyde kaçınmalıdır.

Strese neden olan ortamlardan uzak durulması, acılı, yoğun baharatlı ve tahriş edici meyveli gıdaların tüketimi engellenmeli, aynı şekilde aşırı yağlı yenmemelidir. En kısa sürede doktora gidilmeli ve muayene olunmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ