Reklam

Boğazda Kan Tadı

  • 08 Şubat 2018
  • 1.364 kez görüntülendi.
Boğazda Kan Tadı

Zaman zaman boğazda kan tadı veya metalik bir tat hissedebilirsiniz. Kanın bileşenlerinden biri olan demir atomu sebebiyle gelen bu metalik tadın veya kan tadının çeşitli sebepleri vardır.

Boğazda Kan Tadının Nedenleri Nelerdir?

1-)Bazı İlaçların Yan Etkisi

Kimyasal formülünde demir bulunan ilaçlar ağzınızda kan veya demir gibi metalik bir tat bırakabilir. Kemoterapi ilaçları, steroidler, kortizon ilaçları formülünde demir bulunan ilaçlara örnektir. Kullandığınız bir ilaç varsa ve kan tadı alıyorsanız, ilacınızın reçetesini okumalısınız.

2-)Diş Eti Kanaması

Ağız ve diş temizliğine dikkat edilmediğinde diş etleri daha hassas olmaktadır. Bu yüzden diş etleri iltihaplanabilir ve sıkça kanamaya başlar.

3-)Ağız Kuruluğu

Şiddetli astım, bazı ilaçların yan etkisi, burun tıkanıklı veya yanlış soluma sebebiyle ağzınızda kuruluk oluşabilir. Kuruluk ise kan kokusuna ve kan tadına sebep olmaktadır.

4-)Gebelik

Gebeliğin ilk dönemlerinde ağızda metal tadı, kan kokusu gibi durumlarla karşılaşılmaktadır.

5-)Kimyasallar

Özellikle kurşun veya civa gibi ağır kimyasallar solumak ağızda kan tadı verebilir.

6-)Bazı Hastalıklar

Diyabet, kanser, kalp rahatsızlığı, böbrek taşı gibi hastalıklar ağzınızda kan tadı ve kokusuna, burunda yaralanmaya sebep olabilir. Astım krizi ve sinüs tıkanıklığı, mide ve yemek borusu rahatsızlıkları, tümör, siroz sebebiyle oluşan mide mukozası değişikliği ve buna bağlı olan kanamalar da kan tadı almanıza sebep olmaktadır.

7-)Tat Alma Duyusunda Hasar

Dilinizde tat almayı kontrol eden sinirler bulunmaktadır. Bu sinirler hasar görmüşse, kan tadı ve kokusu duyabilirsiniz.

8-)Diş Tedavisi

Yakın zamanda olmuş olduğunuz diş tedavisi kanamaya sebep olabilir.

9-)Ağız İçi Rahatsızlıkları

Ağzınızın içinde oluşan iltihaplar, sert bir besinle veya dişinizle ağız içini tahriş etmeniz ve/veya kanatmış olmanız da ağzınızda kan tadına sebep olabilir.

10-)Solunum Yolu Hastalıkları

Üst solunum yolu enfeksiyonları, boğazın tahriş olması, farenjit, boğaz enfeksiyonları kanamaya ve kan tadına sebep olabilir.

11-)Aşırı Alkol Tüketimi

Alkolü fazla kullandığınızda mide girişinde yırtık oluşabilir ve ağzınızda kan tadı hissedebilirsiniz.

Boğazda Kan Tadının Tedavisi ve Bazı Önlemler

  • Bahsetmiş olduğumuz sebeplerden hangisi sebebiyle kan tadı aldığınızı teşhis etmek önceliklidir. Eğer diş tedavisi gibi kan tadı olması beklenen olağanüstü bir durum değilse geçmesini beklemelisiniz. Diş tedavisi durumunda doktorunuz ağız temizliği, ne kadar sürede pamuk değiştirmeniz gerekir gibi bilgileri size aktarmış olacaktır. Bu durumlarda genellikle dikişlerin zarar görmemesi için tükürmemeniz ve ağzınızda pamuk varsa, sık değiştirmemeniz önerilmektedir. İstisnai durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekir.
  • Kullandığınız bir ilacın formülünden kaynaklı ise panik yapılacak bir durum yoktur. Ancak kan tadı sizi aşırı rahatsız ediyorsa doktorunuzdan muadil (denk, alternatif) bir ilaç isteyebilirsiniz.
  • Solunum yolu rahatsızlıkları ve diğer hastalıklarla ilgili durumlarda mutlaka doktora danışılmalıdır. Sprey, hap ve şuruplarla ilaç tedavisi uygulanarak asıl hastalığınız tedavi edildiğinde kan tadı da geçecektir.
  • Genel olarak ağız temizliğinize özen göstermelisiniz. Aksi takdirde kan tadı dışında istenmeyen durumlarla karşılaşmanız olasıdır.
  • Kalıcı bir çözüm bulana kadar karanfil veya maydonoz çiğneyebilirsiniz.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ