Reklam

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük

  • 26 Şubat 2018
  • 1.087 kez görüntülendi.
Boğazda Kaşıntı ve Öksürük

Boğazda kaşıntı ve öksürük olması kişinin günlük hayatında büyük rahatsızlık duymasına neden olmaktadır. Kişinin boğazında kaşıntı ve öksürük duymasının birçok farklı sebebi olabileceği unutulmamalıdır. Boğazda kaşıntı ve öksürük geçici bir sorun olarak karşımıza çıkabilir. Kişinin yediği bir şeyin boğazına takılması sonucu kısa süreli kaşıntı ve öksürük duyması kaçınılmaz bir durumdur. Kişinin çok uzun süre boyunca boğazında kaşıntı ve öksürük hissetmesinin birçok farklı sebebi olabileceği için hastalık şüphesiyle uzman bir doktora danışılması gerekmektedir.

Boğazda kaşıntı ve öksürüğün aynı anda görülmesi durumunda doktor ile iletişime geçilmelidir. Bu durumla birlikte kişinin neden boğazında hem kaşıntı hem de öksürük olduğu ortaya çıkacaktır.

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük Neden Meydana Gelir?

1-)Alerjik Etkenler

Kişinin boğazında kaşıntı ve öksürük oluşmasının birçok farklı nedeni bulunmaktadır. Bu etkenlerin arasında alerjik reaksiyonlar ilk sırada yer almaktadır. Kişinin belli ürünlere karşı alerjisi olabilir. Alerjisi bulunan ürünlerin tercih edilmesi ile birlikte kişinin vücudunda farklı sağlık sorunları ortaya çıkabilir. Kişinin bu ürünlerden uzak durması sorunu kalıcı olarak çözecek bir etken olacaktır.

2-)Enfeksiyon Nedeniyle

Kişinin enfeksiyon sorunları yaşaması durumunda boğazında kaşıntı ve öksürük oluşabilir. Tedavi için uzman bir doktor ile görüşülmelidir. Buna göre enfeksiyon için uygun tedavi yöntemi bulunacaktır.

3-)Psikolojik Etmenler

Kişinin ruh hali fizyolojik yapısında da bozulmalara neden olabilmektedir. Kişinin çok stresli bir döneminde boğazında öksürük sorunu ile karşılaşması sık görülen bir durumdur.

4-)Sigara İçmek

Kişinin bol miktarda sigara tüketimi yapmasının birçok farklı zararı bulunmaktadır. Boğaz bölgesinde kaşıntı ve kuru öksürük çok sigara içen kişilerde görülen bir sağlık sorunudur.

5-)Boğazın Kuru Olması

Boğaz kuruluğu boğaz bölgesinde öksürüğe neden olabilir. Boğazın kuru olması kişinin klima, soba kullanılan yerlerde uzun süre kalması sonucu görülebilir bir sağlık sorunudur.

Boğazda Kaşıntı ve Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Kişinin boğazında öksürük ve kaşıntı hissetmesi durumunda yapabileceği birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler arasında şunlar yer almaktadır:

  • Boğazında sık sık kaşıntı ve öksürük sorunu yaşayan kişilerin tedavi için tuzlu su ile gargara yapması iyi bir yöntem olacaktır. Bunun için yarım bardak suyun içine bir miktar su atabilir, bu suyu içip yutmadan ağzınızı çalkalayabilirsiniz.
  • Diğer bir yöntem olarak ise bal ve zencefil karışımı oldukça etkili bir yöntem olacaktır. Bu yöntemde bal ve zencefili bir kutu içinde karıştırabilir ve düzenli olarak tüketebilirsiniz. Zencefil çayı kullanımı oldukça etkili olacaktır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ