Reklam

Boğazda Uzun Süreli Balgam ve Öksürük

  • 31 Mayıs 2017
  • 1.700 kez görüntülendi.
Boğazda Uzun Süreli Balgam ve Öksürük

Boğazda balgam ve öksürük, kış aylarında soğuk havalara bağlı olarak gelişebilen soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gibi rahatsızlıklarda sıkça görülen bir durumdur. Boğazda uzun süreli olarak geçmeyen balgam ve öksürük durumunun oluşması ve bu durumun soğuk algınlığı rahatsızlıklarına bağlı olarak ortaya çıkması durumunda enfeksiyon oluşumundan şüphelenilmelidir. Bu durumda doktor kontrolü gerekmektedir. Çünkü enfeksiyonel rahatsızlıklarda öncelikle enfeksiyon kaynağı belirlenir ve kaynağa bağlı olarak tedavi yöntemi seçilmektedir. Böyle durumlarda doktor kontrolü olmaksızın gereksiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.

Özellikle soğuk algınlığı rahatsızlıklarının büyük bir kısmında günümüzde direkt olarak antibiyotik kullanılmaya yönelmekteyiz. Bu hareket yanlış olup, öncelikle doktor kontrolünde enfeksiyon var olup olmadığı ve enfeksiyon olması durumunda kaynağı tespit edilir ve uygun tedavi yöntemi seçilir. Viral enfeksiyonlarda (grip gibi) antibiyotik kullanımı etki göstermemektedir. Çünkü antibiyotik bakteriler üzerinde etkilidir. Bu yüzden bu tarz rahatsızlıklarda gereksiz ve bilgisiz ilaç kullanımından kaçınılmalı ve doktor kontrolünde ilaç kullanımına yönelmeliyiz.

Boğazda Uzun Süreli Balgam ve Öksürük Oluşma Nedenleri Nelerdir?

Üst Solunum Yolları Enfeksiyonel Rahatsızlıkları

Farenjit ve larenjit gibi üst solunum yolları rahatsızlıklarına bağlı olarak, uzun süreli balgam ve öksürük oluşumu gözlemlenebilmektedir. Bu durumda öksürük ve balgamın önlenmesi için doktor kontrolünde mukolitik ilaçlar kullanılabilmektedir. Bu gibi rahatsızlıklarda asıl amaç enfeksiyonun vücuttan atılmasıdır. Hastalığın tedavi edilememesi ve enfeksiyonun yayılması durumunda hastalık git gide ilerleyebilir ve ciddi komplikasyonlar oluşabilir.

Sigara Kullanımı

Sigara, günümüzde yaygın olarak kullanılan ve birçok komplikasyonun oluşmasına neden olan kimyasal maddeler arasında yer almaktadır. Aşırı sigara kullanımı özellikle gece ve sabah saatlerinde kişiyi uykudan uyandıracak şekilde öksürüğe yol açabilmektedir. Ayrıca sigara tüketimi bulunduğu alanda ve sigara tüketmeyen kişilerde de öksürük durumunun oluşmasına neden olabilmektedir. Bu yüzden sigara tüketiminden kesinlikle kaçınılmalıdır.

Astım ve KOAH

Astım ve KOAH gibi kronik rahatsızlıklara bağlı olarak kronik öksürük durumu gözlemlenebilmektedir. Bu durumlarda ilaçların düzenli kullanımı, semptomun etkisinin azaltılmasında yardımcı olabilmektedir.

Uzun süreli olarak balgam ve öksürük komplikasyonları olan kişilerde tedavi, semptomun kaynağına göre değişkenlik göstermektedir. Soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklar sonucu oluşabilecek balgamlı öksürük durumlarında genellikle doktor kontrolünde mukolitik formülasyonlar tedaviye yardımcı olarak kullanılmaktadır. Bunlarında dışında astım ve KOAH gibi kronik rahatsızlıklarda ilaçların düzenli olarak kullanılması gerekmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Becki Kitto dedi ki:

    I am not positive the place you are getting your information, however good topic. I must spend some time finding out more or figuring out more. Thanks for great information I was in search of this information for my mission.

BİR YORUM YAZ