Reklam

Boğazdan Gelen Küçük Parçalar

  • 22 Ocak 2018
  • 3.834 kez görüntülendi.
Boğazdan Gelen Küçük Parçalar

Genel olarak her bireyin şahit olduğu bir durum olan boğazdan küçük beyaz parçaların gelmesi durumu aslında bademciklerle ilgili bir sorunun göstergesidir. Oldukça kötü bir kokuya sahip olan bu parçacıklar sarı ya da beyaz renkli olabilmektedir. Birey ışık tutarak boğazına baktığında, bademcik deliklerinde irili ufaklı olarak bu parçacıkları görebilir. Genellikle öksürük ya da hapşırık gibi refleksif durumlar ile yerinden koparak ağızdan çıkabilen bu parçalar, oldukça kötü kokar ve ağızda da rahatsız edici bir kokuya neden olur.

Boğazda Oluşan Parçaların Nedenleri Nelerdir?

  • Genel olarak boğazdan gelen parçaların çok ciddi bir sağlık sorunu sebebi olmadığı bilinmektedir. Ancak durum rahatsız edici bir boyutta ise doktora muayene olmak gerekmektedir. En doğru tedaviyi doktor uygulayacaktır.
  • Ciddi bir operasyon ya da tıbbi müdahale gerektirmeyen bu parçalar, patolojik bir durumun belirtisi olarak ifade edilebilir.
  • Parçacıklar farklı büyüklükte olabilir. Genellikle bireysel olarak bademciklerden alınmaya çalışılır ancak bu uygulama oldukça yanlıştır. Çünkü parçacıklar temizlenmeye çalışılırken, bademcik dokusu tahriş edilebilir ya da kanatılabilir. Bu durum da yutma eyleminin yapılmasını engelleyebilir. Aynı zamanda birey her yutma eyleminde acı çeker hale gelebilir.
  • Genel olarak üst solunum yollarında enfeksiyon ya da aşırı soğuk besinlerin tüketilmesi ile bademcikler de üşütür. Bu nedenle de bu bölgede bir iltihap ortaya çıkar. Bademcik iltihabı, boğaz ağrısı, halsizlik gibi belirtilerle birlikte ortaya çıktığında ciddi bir müdahale gerekebilir.

Boğazda Oluşan Parçaların Tedavisi Nasıl Yapılır?

Birey, bademciklerindeki küçük parçaların hakkında bilgi almak için doktora gidip muayene olduğunda, doktor birkaç dakika içinde bu iltihapları temizleyebilir. Bireyin yatmasına bile gerek olmadan, temizleme işlemi ayakta yapılabilir. Tek tük olduğunda genellikle müdahaleye gerek duyulmaz ama bazı bireylerde bu iltihaplanma gerçekten rahatsız edici boyutlarda olabilmektedir.

Birey, ağız sağlığına son derece dikkat etmeli ve dişlerini fırçalamayı ihmal etmemelidir. Bunun yanı sıra en az iki günde bir uygun bir şekilde gargara kullanılmalıdır. Gargara, ağzın her noktasına ulaştığı için ağız içi temizliği konusunda oldukça etkili bir üründür. Gargara doktora yazdırılabilir ya da eczaneden doğrudan satın alınabilir. Kullanılırken yutulmamasına özen gösterilmelidir.

Her ne kadar ciddi bir durum olarak kabul edilmese de, soğuk algınlığı ya da üst solunum yolları enfeksiyonu gibi sebeplerle ortaya çıktığında ciddi şekilde bireyi rahatsız edebilir ve yemek borusunun kapanmasına kadar durum ilerleyebilir. Bu nedenle ortaya çıktığı ilk iki gün içerisinde doktora gidip muayene olunması tavsiye edilmektedir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ