Boğazdan Gelen Tuhaf Sesler

Boğazdan Gelen Tuhaf Sesler

Boğazdan geldiği farkedilen tuhaf sesler kişinin garipsemesine ve endişe duymasına neden olur. Boğazdan geldiği düşünülen cızırtılı, garip seslerin başlıca sebeplerinden biri üst solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Özellikle soğuk algınlığı, grip gibi sağlık sorunları akabinde boğaz ağrısı ile birlikte boğazdan ses gelmesi durumuna sık rastlanmaktadır.

Gelen sesler, kişinin konuşurken zorlanmasına daha doğrusu gündelik hayatta sıkıntılar çekmesine sebebiyet verebilmektedir. Genellikle gelen seslere öksürük eşlik eder.

Boğazdan Gelen Tuhaf Seslerin Nedenleri Nelerdir?

1-)Ses Tellerinin Fazla Yorulması veya Ses Teli İltihabı

Boğazdan gelen garip sesler, hırıltılı solunum seslerinin başlıca nedenlerinden biri ses tellerinin fazla yorulmasıdır. Sürekli bağırarak konuşmak, ses tellerini yorarak ses kısılmasına ve boğazdan garip seslerin işitilmesine yol açabilmektedir.

Ses tellerinin yorulmasının yanı sıra ses teli iltihabı da, boğazdan tuhaf seslerin gelmesinin sebepleri arasındadır. Özellikle kış aylarında rastlanılan ses teli iltihabının esas nedeni, ağız yolu ile dışarıdan alınan mikrop ve virüslerdir. Bu zararlı organizmalar ilk olarak bademciklere yapışır ve akabinde ses teli iltihabına yol açabilir. Ses teli iltihabının en bariz belirtisi, ses kısıklığıdır. Başlıca belirtileri şunlardır;

  • Ses kısıklığı,
  • Hırıltılı solunum,
  • Şiddetli öksürük,
  • Boğazdan gelen tuhaf sesler

2-)Enfeksiyon

Boğazdan geldiği düşünülen tuhaf seslerin başlıca nedeni, enfeksiyondur. Üst veya alt solunum yolunda baş gösterebilecek enfeksiyon, bu tarz anormalliklere sebebiyet verebilmektedir. Özellikle üst solunum yolu enfeksiyonuna bağlı olarak probleme sık rastlanır.

Burun, yutak, ağız ve boğazı etkileyen virüs veya bakteri kaynaklı rahatsızlık; üst solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinir. Havanın ilk temas ettiği kısım üst solunum yolu olduğundan, bu bölgede enfeksiyon daha fazla görülmektedir. Soğuk algınlığı, grip gibi rahatsızlıkların akabinde boğazda tahriş ile birlikte boğazdan garip ses gelmesi şikayeti görülebilmektedir. Enfeksiyondan kaynaklanan şikayet, enfeksiyonun tedavi edilmesinin ardından kendiliğinden geçmektedir.

3-)Tümör Oluşumları

Boğazla bağlantılı bölgelerde oluşabilecek tümör yapıları, sesin değişmesine ve boğazdan tuhaf diye tabir edilen seslerin işitilmesine yol açabilir. Solunum yolu, gırtlak veya ses tellerinde tümör oluşumu gözlenebilir. Özellikle çok fazla sigara ve alkol kullanan kimselerde bu bölgelerde tümör oluşumuna ve akabinde ses değişimine, boğazdan ses gelmesi şikayetine sık rastlanmaktadır.

İşitilen tuhaf sesler tek başına boğaza yakın bölgelerde tümör olduğu anlamına gelmez. Detaylı inceleme ve tümörün ne denli tehlike arzettiğinin hemen öğrenilebilmesi için mutlaka uzman doktora başvurulmalıdır.

4-)Akciğer İltihabı

Solunum yapma gibi hayati fonksiyona sahip akciğer dokularında, zararlı mikroorganizmalar tarafından oluşan iltihaplanmaya akciğer iltihabı denilir. İltihaplanma; mantar, virüs veya bakteri kaynaklı olabilir. Genellikle kış aylarında gözlenen akciğer iltihabına bağlı olarak boğazdan tuhaf sesler gelmesi şikayeti baş gösterebilir. Ancak işitilen tuhaf sesler tek başına yeterli bulgu değildir. Eğer işitilen seslere; öksürük, göğüs kafesi bölgesinde ağrı, gece terlemesi, titreme, ateşlenme, iştah kaygı gibi şikayetler de eşlik ediyorsa akciğerde iltihap göstergesi olabileceğinden derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

4-)Diğer Nedenler

  • Astım: Nefes alırken zorlanma, hırıltılı solunum, kuru ve şiddetli öksürük krizleri rahatsızlığın bulgularıdır.
  • KOAH: Öksürük, hırıltılı solunum, göğüs bölgesinde baskı-ağrı hissi belirtileridir.

Boğazdan geldiği düşünülen tuhaf sesler veya hırıltılı solunum şikayeti yukarıda bahsedildiği üzere pek çok ciddi sağlık sorununun(KOAH, akciğer iltihabı vs.) göstergesi olabilmektedir. Bu sebepten problemlerin kesinlikle ihmal edilmemesi ve bir an evvel sağlık kuruluşuna gidilmesi önerilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ