Reklam

Boğazdan Kan Gelmesi

  • 29 Eylül 2017
  • 4.000 kez görüntülendi.
Boğazdan Kan Gelmesi

Boğazdan gelen kan kişinin panik ve endişe duymasına neden olur. Endişe duyulmasının başlıca nedeni gelen kanın akciğer apsesi gibi ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceği düşüncesidir. Ancak boğazdan gelen kan her seferinde bu denli ciddi olmayabilir. Boğazın hafif tahrişinden ve basit solunum yolu rahatsızlıklarından kaynaklı da baş gösterebilmektedir.

Kişinin çok şiddetli şekilde öksürük krizine girmesi halinde boğaz bölgesi tahriş olabilir. Bu tahriş kendini boğazda ağrı ve ağızdan hafif kan tükürüğünün gelmesine yol açabilir. Tıp dilinde kan tükürmek, hemoptizi olarak ifade edilmektedir.

İçeriğin devamında boğazdan kan gelmesi şikayetinin sebepleri ve tedavi yöntemlerinden bahsedilmektedir.

Boğazdan Kan Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Boğazdan geldiği düşünülen kan; çoğunlukla sindirim sistemi ve solunum yolu rahatsızlıklarıyla ilintili görülmektedir.

1-)Boğazın Tahriş Olması

Boğazdan gelen kanın en bilindik ve sık karşılaşılan sebebi, boğaz tahribatıdır. Şiddetli öksürmek veya sümkürmek, boğazdaki kılcal damarların zedelenmesine yol açarak tükürükte kanın farkedilmesine yol açabilir. Özellikle sigara kullanan kimselerde bu sebepten hemoptizi(kan tükürmek) sorununa sık rastlamaktadır. Boğazın dinlendirilmesi ve ilaç veya doğal yöntemlerle yumuşatılması halinde tahribattan doğan kan gelme sorunu da ortadan kalkar.

2-)Zatürre

Akciğer iltihabı olarak bilinen zatürre; kendini şiddetli öksürük, nefes darlığı ve hafif veya yüksek ateş ile göstermektedir. Boğazdan geldiği düşünülen kan, zatürre hastalığının göstergesi olabilmektedir.

3-)Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Şikayetin nedeni üst veya alt solunum yolu hastalıkları olabilir. Soluk borumuzu kaplayan hava borularının yani bronşların iltihaplanması, alt solunum yolu enfeksiyonu olarak bilinmektedir. Tanımı yapılan bronşit ve zatürre hastalıkları bilindik alt solunum yolu rahatsızlıklarıdır. Alt solunum yolu hastalıklarının dışında halk arasında yaygın görülen üst solunum yolu enfeksiyonu da soğuk algınlığıdır. Nispeten zatürre ve bronşite göre daha hafif seyreden soğuk algınlığı rahatsızlığı, beraberinde şiddetli öksürüğü getirerek boğazın tahribatına ve kan tükürmeye yol açabilmektedir.

4-)Akciğer Rahatsızlıkları

Göğüs kafesinin içinde yer alan akciğer; solunum fonksiyonumuzu gerçekleştirmemizi sağlar. Akciğerde meydana gelebilecek rahatsızlıklar, apse oluşumları boğazdan kan gelmesinin altındaki neden olabilmektedir. Ancak tek başına yeterli bulgu değildir. Detaylı ve doğru tanı için uzman hekime gidilmeli, gereki röntgen ve akciğer filmlerinin çekilmesi gerekmektedir.

Apse veya nispeten daha basit sorunların dışında göze çarpan kan, akciğer kanserinin belirtisi de olabilir. Bu yüzden problemin kesinlikle gözardı edilmemesi ve muhakkak uzman hekime başvurulması önerilir.

5-)Diğer Etkenler

  • Mide rahatsızlıkları(ülser vs.),
  • Göğüse alınan sert darbe veya hasar(göğüs travması), boğazdan kan gelmesinin sebebi olabilir.
  • Sinüzit,
  • Karaciğer hastalıkları

Boğazdan Kan Gelmesinin Tedavi Yöntemi

Boğazdan gelen kanın altında yatan nedenin saptanmasında, kanın açık renkte mi yoksa koyu renkte mi olduğu gibi detaylar büyük önem taşımaktadır. Kanın açık ve parlak renkte olması, boğaz tahrişi gibi daha basit nedenleri işaret ederken koyu ve kirli kan çok daha ciddi sağlık sorunlarını göstermektedir.

Şikayetin tedavisi altındaki sebebe göre değişiklik gösterdiğinden, ilk olarak doğru ve kesin tanı gerçekleştirilmeli ardından neden olan etkene yönelik tedaviye başlanmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ