Reklam

Boğazımda Baskı Var

  • 19 Aralık 2017
  • 4.422 kez görüntülendi.
Boğazımda Baskı Var

Her bireyin hayatının pek çok evresinde boğazında baskı hissi yaşadığı durumlar olmuştur. Boğazda oluşan baskı hissinin birçok sebebi olabilmektedir. Bu hissin yanı sıra genellikle rahatsızlık hissi, ağrı gibi şikayetler de görülmektedir.

Bu şikayetler bir anda oluşup kısa sürede geçebileceği gibi devamlı bir halde alabilir. Bu rahatsızlığın patolojik ya da fizyolojik nedenleri olabilir. Bu yüzden tanının konması için mutlaka bir doktora gidilmesi gerekmektedir.

Boğazda Baskı Hissinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Enfeksiyon

Boğazda oluşan baskı hissinin oluşmasında en sık görülen neden boğaz enfeksiyonlarıdır. Özellikle bademciklerin şişmesinden kaynaklı olarak kişi boğazında baskı hissedebilir ve bu durum konuşurken, öksürürken ya da bir şeyler yerken daha ciddi boyutlara ulaşır. Bu problem bir uzman doktor tarafından verilecek gerekli tedaviyle ortadan kalkacaktır.

2-)Guatr

Bu rahatsızlığa sahip bireylerde tiroid bezlerinin şişmesi sebebiyle boğazda baskı hissi oluşabilir. Bu şişkinlik konuşma hatta nefes alma unsurlarını bile zorlaştırabilir. Düzenli ilaç kullanımıyla bu şikayetler ortadan kalkacaktır.

3-)Tümör Kaynaklı

Boğazda oluşan baskının bir diğer nedeni de bu bölgede oluşan tümörlerdir. Tümör durumları uzun vadeli süreçler olduğu için kişi başlarda bir sorun yaşamıyorken, sonralarda bir anda baskı hissi oluşabilir. Tümörün yerine, büyüklüğüne göre kişinin ses tellerinde hasar, konuşma zorluğu gibi durumlar gözükebilir.

Bu sebepten kaynaklı baskı hissi tehlikeli olabileceği için doktorların genel olarak tavsiyesi cerrahi müdahalelerdir. Burada da en önemli durum erken tanı olduğu için kişinin bu şikayetleri yaşaması durumunda mutlaka bir uzman doktora başvurması gerekmektedir. Gecikmiş tedaviler hayati tehlikelere sebep olabilmektedir.

4-)Boğaz Reflüsü

Mide asidinin gırtlağa doğru gitmesinden kaynaklanan boğaz reflüsü kişinin boğazında ağrı ve rahatsızlık hissetmesine sebep olmaktadır. Mide reflüsün ile karıştırılsa da önemli farkları vardır. Bunlar kuru öksürük, ağız içi kötü koku, ses kısıklığı ve yutkunmakta zorlanmadır. Boğazda oluşan bu baskı hissi tek başına boğaz reflüsüne işaret etmese de mutlaka bir doktora başvurulmalı ve gerekli tetkikler yapılmalı ve tedavi uygulanmalıdır.

5-)Sigara Kullanımı

Sigaranın çok fazla kullanılması sonucu boğazda ağrı ve kuruluk hissi oluşur. Bunlardan dolayı tahrişin oluşmasıyla kişi boğazda baskı hissi yaşamaktadır.

6-)Boğaz Enfeksiyonu

Kişinin soğuk algınlığı, grip gibi durumlar yaşamasının ardından genellikle oluşan boğaz enfeksiyonları boğazda ağrı, batma ve baskı hissine sebep olmaktadır. Özellikle boğaz şişmesiyle beraber zorlanma ve ağrı şikayetleri artış göstermektedir.

Boğazda Baskı Hissinin Tedavisi

Boğazdaki baskı hissinin altında pek çok sebep yatmaktadır. Öncelikle kişinin boğazını sıcak tutması, sıcak içecekler içmesi, sigara kullanımı azaltımı gibi yollara başvurması gerekir.

Bu uygulamaların etki etmediği, süreklilik arz eden ve başka şikayetlerle birleşen durumlar da mutlaka bir doktora gidilmeli ve gereken tanı konulmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ