Boğazımda Bir Şey Hissediyorum

Boğazımda Bir Şey Hissediyorum

Boğazımda bir şey hissediyorum şikayeti aynı zamanda boğazıma bir şey takılıyor, düğüm var şeklinde hislerle de ifade edilebilir. Kişi nefessiz kalmış boğuluyormuş gibi hissedebilir. Bu durum bir stres kaynağı ya da gerilim ya da heyecan gibi durumlarda ortaya çıkabilir. Kişi boğazda yumru hissiyat ile karşı karşıya kalabilir. Hasta sanki boğazda balık kılçığı, ekmek gibi yiyecekler boğaza takılarak bu hissi oluşturabilir.

Bu his gün içinde hemen herkesin hayatında görülen hemen boğaza bir şey hissediyorum şeklindeki ifadelerde bulunulmuştur. Yemek yerken ya da yutkunurken sıkıntıya neden olabilir. Bu his pek çok nedenlerden kaynaklanabilir. Bir doktora görünmekte fayda vardır.

“Boğazımda Bir Şey Hissediyorum” Şikayeti Hangi Rahatsızlıklarla Bağlantılı Olabilir?

Bu durum soğuk algınlığı, grip, sigara içmek gibi hastalıklara bağlı olarak gelişebilir. Bunun yanında yemek borusu rahatsızlıkları, kist ve tümörler ya da psikolojik durumlar etkili olabilir. Söz konusu olan şikayetler kronik farenjit dolayısıyla da olabilir.

Farenjit durumunda nefes alma sorunları tahriş yaratabilir. Kronik farenjit ise mide asidi sorunu nedeniyle midenin görevi yapamaması ve asidin boğazı tahriş etmesi sonucunda oluşan bir rahatsızlıktır. Bu durumlarda çok soğuk ya da sıcak içeceklerin tüketilmesi, sigara kullanımı azaltılmalıdır.

Boğazda takılma ya da boğazımda bir şey var hissi boğazda hareket bozukluğuna da bağlı olabilir. Nefes borusuna tükürük kaçması, sigara içme sonrası boğazda nefes darlığı yaratabilir.

Uzmanlar uzun süre yaşanan yiyecek ve içecekler tüketilirken yutkunma da zorluk, salya artışı ve göğüs ağrısı şikayetlerinin dikkate alınması gerektiğini ifade etmektedirler.

Bu Hissi Önlemek için doktora danışılarak şu önlemler alınabilir.

  • Limonu su içmek,
  • Tuzlu su ile gargara yapmak,
  • Bol su içmek,
  • Bal ve zencefil karışımı içilebilir.

Boğazda Hissedilen Ağrının Tedavisi

Hastanın hikayesi dinlenir ve doktor tarafından ultrason, biyopsi gibi gereken tetkikler yapılır. Doktor tarafından konulacak tanı sonrasında çeşitli ilaçlar önerilir. Bir alerji var ise alerjiyi tetikleyen durum belirlenerek önlem alınabilir. Mide asidi problemleri asit giderici ilaçlar kullanılabilir. Reflü problemleri midenin yiyecekleri sindirmek noktasında kullanılan sıvı midenin kapağı açılarak yemek borusuna çıkar ve bu durumda asit boğazı yakarak boğazda bir şey varmış gibi bir his yaratır.

Bunun yanında mide de reflü durumunda bu belirti yanında ses kısıklığı, öksürük şikayetleri de olur. Kulak-burun-boğaz doktoru tarafından yapılacak bir muayene ve yansılanım gibi tekniklerle şikayetlerin hangi hastalıktan kaynaklandığı görülebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ