Reklam

Boğazın Sol Tarafında Ağrı

  • 19 Mart 2018
  • 3.685 kez görüntülendi.
Boğazın Sol Tarafında Ağrı

Boğazda ağrı kış aylarında nerdeyse herkesin yaşadığı bir sağlık durumudur. Tek taraflı boğaz ağrısı şeklinde de görülebilmektedir. Ama bu durum paniğe yol açacak bir şey değildir. Genellikle kışın yaşanan soğuk algınlıkları sebebiyle görülür. Bir çeşit iltihaplanmadır. Boğazın sol veya sağ kısmının enfeksiyon sebebiyle iltihaplı hale gelmesine boğaz şişliği denir. Bu şişlik kişide boğaz ağrısı yapar.

Boğazın Sol Tarafındaki Ağrının Nedenleri Nelerdir?

1-)Bademcik İltihabı

Bademcikler, boğazın arka kısmında bulunurlar ve virüs/bakteriye maruz kalmaya çok müsaittirler. Burada oluşan bademcik iltihabı boğazda ağrıya sebep olur. Hatta bunların yanında kişi yutkunmada zorlanır, iştahsızlık yaşar, bademcikler üzerinde beyaz lekeler görülür. Kişide ses kısıklığı, ateş ve baş ağrısı da yapar. Bu iltihabın verdiği rahatsızlıklar fazla olduğu küçük yaşlardan itibaren kişiler bademcik ameliyatı ile bunları aldırırlar.

2-)Boğaz Enfeksiyonu

Boğaz enfeksiyonu da bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır. Başkalarından bulaşabilir. Boğazda kaşıntı ve ağrı olur. Bademcik iltihabına benzer belirtiler mevcuttur; boğaz şişmesi, bademcik şişmesi, bademcik üzerinde kızarıklık ve beyaz lekeler, yutkunmada zorlanmadır.

3-)Farenjit

Farenjit, kişinin boğaz kısmında özellikle ses tellerine yakın yutak bölgesindeki iltihaplanmadır. Boğazda ağrıya, kaşıntı ve şişliğe sebep olur. Ayrıca kişide ses kısıklığı ile konuşmasını zorlaştırır. Bol ılık sıvı tüketilerek o bölgenin nemli kalması ve kuruluğun engellenmesi önemlidir.

4-)Çevresel Faktörler

Sigara kullanımı, alkol alınması, çevre kirliliği, kirli havayı teneffüs etmek kişinin boğazında tahrişe sebep olur. Ayrıca kişilerde alerjik durumlar varsa solunum yolları daha hassas olur. Yüksek sesle konuşmak, sürekli bağırmak ses nodüllerine zarar verdiği için boğazda ağrıya sebep olacaktır. Dişleriniz de boğazla ilintili olduğu için diş problemleri ve diş ağrıları boğazda ağrıya hatta şişliğe neden olur.

Boğaz Ağrısının Tedavisi Nasıldır?

Boğaz ağrısı için ağrı kesiciler pek etkili olmamakla birlikte yalnızca doktor muayenesi ve reçetesi ile gerek görüldüğünde antibiyotik kullanımı ile tedavi edilir. Bunun dışında genellikle dinlenerek ve beslenme şekline dikkat ederek iyileştirir. Bol bol dinlenmek önemlidir. Boğazda kuruluğu geçirip o bölgenin nemli ve temiz tutulması gerekir. Ilık su tüketimi, C vitamini alımı, yumuşak ve püre haline gelmiş besinlerin tüketimi, boğazı fazla yormamak, meyve tüketmek her zaman faydalı olacaktır. Tuzlu su ile gargara yapmak, bitkisel çaylar içmek, limonlu ürünler kullanmak yararlı olacaktır.

Uzun süren boğaz ağrılarında muhakkak bir doktora başvurulmalıdır. Doktor teşhisi koyduktan sonra uygun tedaviye başlayacaktır. Kişinin kendince ilaç kullanması hele ki antibiyotik alması ölümcül riskler taşıyabilir. O yüzden doktor kontrolü dışında kesinlikle ilaç kullanılmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
  1. Steal a bell with ones ears covered.

  2. 100mg sildenafil prices https://eunicesildenafilcitrate.com/ buy sildenafil online no prescription

  3. how much alprostadil vials https://alprostadildrugs.com/ injectable erectile dysfunction medicine

  4. vardenafil 20mg india manufacturer https://vegavardenafil.com/ vardenafil levitra

BİR YORUM YAZ