Reklam

Boğuk Duyma

 • 18 Mart 2017
 • 6.033 kez görüntülendi.
Boğuk Duyma

Kulak tıkanıklığı, günümüzde çeşitli nedenlerden dolayı sık rastlanan bir durumdur. Genellikle östaki borusundaki tıkanıklık, kulak tıkanıklığının ana nedenidir. Bununla beraber presbikuzi(duyma kaybı) denilen yaşın ilerlemesiyle birlikte işitmenin azaltması ve boğuk duyma olayı yaşanabilmektedir. Temizlenmeyen kulak duyma işleminin azalmasına neden olabilmektedir.

Östaki borusundan kısaca bahsedecek olursak, orta kulağı geniz denilen bölgeye bağlayan kanaldır. Östaki borusu basınç değişiklerine karşı kendini uyarlayarak kulak iç basıncını ayarlar. Bunun dışında orta kulağın hava kaynağıdır da diyebiliriz. Ayrıca kulak ve burun arasında bir geçiş bölgesi olduğundan kulak sıvılarının genize akmasına yardımcı olur.

Kulak Tıkanıklarının Yaşanmasında Risk Faktörleri Kimlerdir?

 • Üst solunum yolları enfeksiyonları, sinüzit, meniere gibi çeşitli hastalığı olan kişilerin daha dikkatli olması gerekmektedir.
 • Bunların dışında yaşlanma, mesleki maruziyetler gibi faktörler risk faktörü kişilerdir.

Neden Boğuk Duyarız? Kulak Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

 • Gribal enfeksiyonlar üst solunum yollarında iltihaplanmaya neden olmaktadır. Bu iltihaplanmayla birlikte orta kulakta sıvı birikimi ve östaki borusunda yaşanan tıkanıklık boğuk duymaya neden olabilmektedir.
 • Kulak içinin temizlenmemesi kirlerin orta kulakta birikmesine yol açmaktadır. Bu tıkanıklık baş ağrısı, baş dönmesi ve boğuk duyma gibi komplikasyonlara yol açabilmektedir.
 • Yükseklere çıkarken veya ani dalma sonucunda yaşanan basınç değişikleri kulaklarda tıkanmaya ve boğuk duymaya sebep olabilmektedir.
 • Migren, meniere, sinüzit gibi hastalıklar kulaklarda ve üst solunum yollarında tıkanıklığa yol açarak boğuk duymaya neden olur.
 • Kulağa su kaçması gibi etkenlerde kulak tıkanıklığa yol açar.

Boğuk Duyma Belirtileri Nelerdir?

Boğuk duyma; konuşmada ve duymada yaşanan sıkıntılar, konuşurken kulakta hissedilen ağrı ve şişlik ve devamında gelen kaşıntı gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.

Boğuk Duymanın Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kulak tıkanıklığının tedavisi kulak tıkanıklığına sebep olan faktörlere göre uygulanmaktadır. Üst solunum yolları enfeksiyonlarına bağlı tıkanıklıklarda doktor kontrolünde antibiyotik kullanımı ile iltihabın atılması sonucunda tıkanıklık giderilebilmektedir.

 • Ani basınç değişiklerinden yaşanan ve kulağa su kaçması gibi nedenlerden kaynaklı kulak tıkanıklıklarında herhangi bir tedavi uygulanmasında gerek duyulmaz. Östaki borusunun kulak iç basıncını dengelemesiyle kulak tıkanıklığı bir süre sonra kendiliğinden geçme eğilimindedir.
 • Migren, meniere, sinüzit gibi hastalıklarda ise hastalığın tedavisi sonrasında boğuk duyma belirtisi kendiliğinden geçme eğilimindedir.
 • Bunların dışında en çok yaşanan boğuk duyma nedeni kulağın kirlenmesinden kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Çeşitli kulak damlaları veya kulak-burun-boğaz uzman hekimleri tarafından uygulanan kulak temizleme yöntemleri ile boğuk duyma önlenebilmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ