Reklam

Boyun Kasılması

 • 12 Mayıs 2017
 • 1.292 kez görüntülendi.
Boyun Kasılması

Boyun kasılması günümüzde sıkça rastlanan bir durum olup birçok nedene bağlı olarak oluşabilmektedir. Ciddi ağrılara neden olabilmekle beraber genellikle sinir sıkışmasına bağlı olarak yol açmaktadır. Sadece boyun bölgesindeki sinir sıkışmaları değil, vücudun birçok bölgesinde yaşanan sıkışmalar doğrudan veya dolaylı olarak boyun kasılmasına neden olabilmektedir.

Özellikle boyun kasılması sorunu ciddi ağrılara neden oluyorsa ve uzun süredir devam ediyorsa omurgalardan kaynaklı bir sorun oluşmuş olabileceği için bu durumlarda sağlık kuruluşundan yardım almak gerekmektedir. Tedavi ettirilmemesi halinde ciddi ağrı ve komplikasyonlara yol açabilir.

Boyun Kasılmasına Yol Açan Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinir Sıkışması

Sürekli ve bilgisizce spor yapan kişilerde boyun, baş, ayak ve kollarda ciddi ağrılara yol açabilecek sinir sıkışmaları yaşanabilmektedir. Özellikle boyun bölgesine aşırı yük verilmesi sinirlerde tahriş ve sıkışmalara, bunun sonucu olarak ağrı ve kasılmalara yol açabilmektedir. Bu durum ayrıca vücudun hareket sisteminde de ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Bu yüzden spor yapan kişilerin belirli bir program dahilinde ve vücudu aşırı zorlamayacak şekilde spor aktivitelerine devam etmeleri önerilir.

2-)Fıtık

Bel fıtığının oluşmasının ana nedenlerinden biri de bu bölgeler üzerinde sinirlerin tahriş olacak şekilde zorlanmasıdır. Bu durum doğrudan veya dolaylı olarak boyun bölgesinde kasılmalara neden olabilmektedir.

3-)Boyun Kireçlenmesi

Bu rahatsızlık boyun bölgesinde, omurlarda bulunan kemiklerin git gide zarar görmesiyle alakalıdır ve bir çok rahatsızlığa bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu durum boyun bölgelerinde ciddi ağrılara ve kasılmalara neden olmaktadır.

4-)Kaza, Yaralanma ve Travmalar

Bu bölgelerin etkilenmesine yol açan veya doğrudan bu bölgelerde yaşanan travmalar, sinir zedelenmesi ve tahrişine neden olabilmektedir. Bu durum boyun bölgelerinde ciddi ağrı ve kasılmalara neden olabilmektedir. Bu yüzden bu tür kazalara karşı daha dikkatli olunması gerekmektedir.

Boyun kasılmaları herhangi bir neden olmadan aniden oluşmuş ise incinme, travma gibi ufak nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu durumda bir süre istirahat gereklidir. Ağrı ve kasılmaların geçmemesi halinde sağlık kuruluşundan yardım almak gerekebilir.

Boyun Kasılmalarının ve Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Özellikle kollar ve omurlarda uyuşmalar ve yanma hisleri,
 • Baş ağrısı, kafayı sağa sola çevirirken hissedilen zorlanmalar ve ciddi ağrılar, halsizlik ve yorgunluk hissi, boyun bölgelerinde aralıklı olarak yaşanan kasılmalar gibi birçok belirti oluşmaktadır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. fxswmzwnmi dedi ki:

  Muchas gracias. ?Como puedo iniciar sesion?

 2. JavierTox dedi ki:

  tinder online , tinder sign up
  tinder date

BİR YORUM YAZ