Boyunda Ağrı ve Güçsüzlük

Boyunda Ağrı ve Güçsüzlük

Boyun ve baş ağrıları günümüzde en çok rastlanılan ağrılar arasında yer almaktadır. Her yaş kesiminde görülmekle beraber özellikle yaşlılarda vücut ve hareket sistemindeki zayıflamadan dolayı daha sık olarak karşılaşılan bir durumdur. Boyun, kafa ile vücut arasında destek ve iletim görevi görmektedir. Başın hareketini sağlar, vücuttan başa doğru giden sinirleri ve damarları korur. Bu bölgelerde yaşanan bir hasar boyun ve baş ağrılarının oluşmasına neden olabilmektedir.

Boyun bölgesi 7 omurdan oluşmakta ve bu omurlar arasında boyunda oluşan yükü hafifletmek için disk denilen yapılar bulunmaktadır. Bu diskler omurlar arasında bulunduğu için hem sürtünmeyi engeller hem de boyunda oluşan yükün hafifletilmesinde yardımcı olur.

Ayrıca boyun bölgesinde oluşan rahatsızlıklar genellikle boyundaki damarların ve sinirlerin üzerine yapılan baskılardan kaynaklı olarak oluştuğu için kollarda uyuşma, ağrı, halsizlik şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Boyunda Ağrı ve Güçsüzlük Oluşmasının Nedenleri Nelerdir?

Boyundaki ağrı ve güçsüzlük oluşmasının en önemli nedenlerinden biri, bu bölgede bulunan sinirler ve damarlar üzerinde oluşan hasarlardır. Özellikle sinirler üzerinde şiddetli hasarların ortaya çıkması durumunda boyun bölgesinde felce kadar gidebilecek durumların oluşmasına neden olabilmektedir.

  • Yaş faktörü bu bölgede sık sık ağrı oluşmasında diğer bir etmendir. Özellikle yaşlanma ile vücut fonksiyonlarında azalma ve buna bağrı olarak birçok rahatsızlıklar oluşabilmektedir.
  • Yaralanma, kaza, gibi travmalar boyun ve baş bölgesinde travmalar boyun ve baş bölümünde ağrılara neden olabilmektedir.
  • Bunların dışında soğuk havalarda boyun bölgesinin sürekli olarak açık durması, boyun bölgesinde tutulmalara ve bunun sonucu olarak ağrı, güçsüzlük ve boyunun hareket ettirilememesi gibi komplikasyonların oluşmasına neden olabilmektedir.
  • Boyun bölgesinde yaşanan kireçlenmeler, kas ve dokularda yaşanan zedelenmeler, boyun fıtıkları, psikolojik problemler, romatizmal rahatsızlıklar gibi birçok faktör bu bölgede ağrı ve güçsüzlük oluşmasına neden olmaktadır.

Boyun Bölgesinde Ağrı ve Güçsüzlük Oluşmasının Tedavisi Nasıl Yapılır?

Öncelikle belirtinin kaynağı olan hastalığa bağlı olarak bir tedavi yöntemi seçilmektedir. Hastalığın iyileştirilmesi durumunda ağrı ve güçsüzlük zamanla geçme eğilimi gösterecektir.

Boyun bölgesi vücut ile baş arasında iletimi sağladığı için bu tür bölgelere daha çok dikkat edilmesi ve yaralanma gibi travmalarda daha dikkatli olunması gerekmektedir. Bunların dışında boynun hafif egzersizler ile sağa-sola hareketi, hareketsizlikten kaynaklı ağrının ve güçsüzlüğün azaltılmasında yardımcı olacaktır.

Boyunda hissedilen ağrı ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden, doğru tetkik ve tedavi yöntemi için sağlık kuruluna başvurulmasında yarar vardır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ