Reklam

Boyunda İğne Batması Hissi

  • 01 Şubat 2018
  • 2.266 kez görüntülendi.
Boyunda İğne Batması Hissi

Vücudumuzdaki en hassas bölgelerden bir tanesi olan boyun bölgesi, hasar alma bakımından oldukça müsaittir. Hassas bir dokuya sahip olması ve gün içinde aktif olarak kullanılması bunda temel etkenlerdir.

Boyunda iğne batma hissi; günümüzde pek çok birey tarafından deneyimlenen, son derece rahatsız edici bir durumdur. Vücudun kendi sorunlarından ileri gelen bir durum olabileceği gibi, boyunda iğne batma hissi dış faktörler sebebi ile de meydana gelebilir.

Boyunda İğne Batma Hissi Nedenleri Nelerdir?

  • Bu hisse neden olan temel faktör, bireyin aşırı strese maruz kalmasıdır. Stres nedeniyle boyun bölgesindeki kaslar gerilir ve bu da iğne batma hissine yol açar. Aynı zamanda bu his ile eş zamanlı olarak acı ve ağrı da hissedilebilir. Karıncalanma hissi ile başlayan bu süreç, boyunda şiddetli ağrı ile sonuçlanabilir.
  • Romatizma, boyun ağrısı ve iğne batma hissinin bir diğer önde gelen nedenidir. Genel olarak romatizmal hastalıklar eklemler ve bağ dokularda ortaya çıkar. Romatizma kaynaklı boyun rahatsızlıkları ileri evrede ciddi rahatsızlıklar verebilir.
  • Boynun çok fazla kullanılması, öne doğru sürekli olarak eğik oturma gibi nedenlere bağlı olarak boyun fıtığı sorunu da bireylerde ortaya çıkabilmektedir. Omurların arasında yer alan disklere kayma ya da sertleşme olarak ifade edilen boyun fıtığı, boyunda iğne batma hissine yol açabilmektedir. Disklerde sertleşme ya da kayma oranı yüksekse, iğnelenmeye ek olarak şiddetli ağrılar da görülebilir.
  • Boyun bölgesinde ortaya çıkan enfeksiyonlara bağlı olarak, bölgede hasar ortaya çıkabilir. Bu durumda boyun kullanımı kısıtlanır ve ağrı hissi meydana gelir. Aynı zamanda karıncalanma ya da iğnelenme durumu da söz konusu olabilir.
  • Boyun bölgesinin hareketsiz kalmasına bağlı olarak, kemiklerde ortaya çıkan kireçlenme de iğnelenme hissinin başlıca nedenlerinden bir tanesidir. Bu durum boyun eklemlerinde aşırı sertleşme olarak da ifade edilebilir. yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkabilen kireçlenme, boyun ve baş bölgelerinde ağrıya da yol açabilmektedir.

Boyunda İğnelenme Hissi Nasıl Geçer?

Birey, boyunda ortaya çıkan iğnelenme hissinin tedavisi için. İlk olarak duruş pozisyonuna dikkat etmelidir. Uzun müddet hareketsiz kalmak ya da hep aynı pozisyonda oturmak, boyunda ağrı ve diğer sorunlara yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra profesyonel destek alınması önerilmektedir. Boyun bölgesi vücudun temel direği olduğu için, bu bölgede oluşan herhangi bir aksaklık, bütün bedeni olumsuz yönde etkileyecektir. Bu nedenle tedavi gerekiyorsa kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Özellikle stres gibi psikolojik açıdan sorun teşkil eden durumlar nedeniyle ortaya çıkan boyunda iğnelenme hissinin tedavisi için, bu gibi olumsuz faktörlerden uzak durmak çok önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ