Reklam

Boyunda Lap

 • 09 Haziran 2017
 • 4.608 kez görüntülendi.
Boyunda Lap

Lenf bezleri bağışıklık sistemi için büyük bir öneme sahiptir. Boyunda, koltuk altında, göğüse doğru ve kasık bölgesinde çokça bulunan lenf nodlarının normalde neredeyse 1 cm den daha küçük olması gerekir.

Eğer lenf nodları daha büyükse bu durum iltihabi bir sorun olduğunun habercisi olabilir ve bağışıklık sistemini etkileyen yapılar oldukları için burada gözlenen bir patolojik durum kişinin bütün vücut sağlığını olumsuz etkileyebilir. Bakterilerin ya da virüslerin neden olması ile büyüme ve şişme gözlenebilir. Buna lenfadenopati denir ve tıbbi tanımında kısaca lap olarak anılır.

Lenf Bezleri Neden Şişer?

Lenf bezlerinde gözlenen şişlik halk arasında sıklıkla kanserin habercisi olduğu düşünülerek büyük bir paniğe yol açar. Fakat gözlenen bu şişlikler ya da büyümeler lenf kanseri olan lenfomanın göstergesidir diye kesin bir şey yoktur. Farklı ve hemen tedavisi olan başka rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.

Kişinin böyle bir durumda panik yapmadan en kısa sürede uzman hekime başvurması tavsiye edilir. Lenf bezlerinin şişmesine neden olan diğer ihtimaller;

 • Viral solunum yolu rahatsızlıkları, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda genelde boyunda geçici olarak şişmeler görülebilir.
 • Kulak enfeksiyonları,
 • Kızamık, kızamıkçık, kabakulak
 • Hepatit C, tüberküloz,
 • Aids
 • Bazı enfeksiyon hastalıkları

olabilir.

Boyunda Lap Belirtileri

Kişinin boyun bölgesinde ılık su altında bir şişlik veya beze farketmesi durumunda en kısa sürede doktora gitmesi gerekir. Fakat boyunda oluşan bir ağrı ya da net bir belirti olmayabilir. Kişinin bunun net belirtisi olarak görebileceği tek şey o bölgedeki şişliklerdir. Boyundaki ya da başka bir yerdeki lenf nodunda gözlenen şişlikler;

 • Şişliğin ne kadar süreden beri var olduğuna göre (örneğin; bir haftalık var olan şişlikler genellikle enfeksiyondan kaynaklı bir hastalığın belirtisi olabilirken iki haftalık bir şişlik otoimmün bir hastalığın belirtisi olabilir.),
 • Lenf nodunda gözlenen büyüklüğe göre, (lenf nodları genelde 1 cm’in altında olmalıdır. Fakat 1,5 cm ve daha büyük olanların patolojik incelemeye tabi tutulması gerekmektedir. Bu şişliklerin bir kısmı benign çıkabilecekken bir kısmı da zararlı olabilir.)
 • Lenfteki lap ağrılı ve hassas ise bu durum genelde enfeksiyöz(bulaşıcı) hastalıkların habercisi iken lap ağrısız ve çok hızlı bir büyüme gösterdi ise bu zararlı olabilir.

gibi değişkenlerden etkilenir. Ve kişinin kendisinin gözlemleyerek anlayabileceği bir durum değildir. Kesinlikle uzman hekim kontrolüne gidilerek uygun tedaviye başlanmalıdır. Bu gibi durumlarda erken teşhisin hayat kurtaracağı unutulmamalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ