BT Yüksek Rezolusyonlu Akciğer

BT Yüksek Rezolusyonlu Akciğer

Bt yüksek rezolusyonlu akciğer bilgisayarlı akciğer tomografisi anlamını taşımaktadır. Akciğer tomografisi akciğer rahatsızlıklarında uygulanması zorunlu bir işlemdir.

Akciğer, solunum gereksinimi sağlayan organ olduğu için diğer organlara nazaran daha çabuk ve kolay yıpranabilir ve bu yıpranmanın dozunun ve düzeyinin öğrenebilmesi için bt yüksek rezolusyonlu akciğer tomografisinin çekilmesine ihtiyaç duyulmaktadır.

Özellikle tümör söz konusuysa mutlaka tomografi istenecektir. Çekilen bu bilgisayarlı tomografi sonucunda rahatsızlık belirlenmesi sağlanacaktır.

BT Yüksek Rezolusyonlu Akciğerin Nedenleri Nelerdir?

Akciğer; kirli hava, sigara kullanımı, mevsim değişiklikleri, tozlu ve dumanlı ortamlarda bulunulması, kullanılan kimyasal maddeler (deodorant vb) gibi durumlar akciğerin yıpranmasına neden olabilir.

Bu gibi durumlarda akciğer kanseri için büyük bir risk olduğu için bu durumlarda teşhisin koyulması ve tedavi yolunun belirlenmesi için bt akciğer tomografisine ihtiyaç duyulur.

Akciğer dokuları incelenerek tedavi sürecine bu şekilde yön verilir. Akciğer dokularında oluşan kistler tomografi ile iyi huylu ya da kötü huylu olmasına bağlı olarak tedavi yöntemi seçilir.

BT Yüksek Rezolusyonlu Akciğer Belirtileri Nelerdir?

Yüksek rezolusyonlu akciğerde özellikle aşırı derece öksürük, halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı belirtileri belirgin şekilde gözlenmiş bunların yanında ses kısıklığı, kemik ağrıları, iştahsızlık ve zayıflamada görülebilmektedir. Yer yer şişme şeklinde de görülebilir.

Belirtiler genellikle sigara kullanımı toz ve duman ortamında fazla bulunma ve mevsimsel alerjik faktörlerde aşırılık sonucunda ortaya çıkabilmektedir.

Sigara içen veya daha önce içmiş olan kişilerde ortaya çıkma olasılığı daha yüksek olmakla birlikte iş hayatında çalışma ortamında aşırı toz dumana maruz kalan kişilerde de rahatsızlık görülme olasılığı daha yüksektir.

Ağızdan kan gelmesi gibi belirtiler var ise beklemeden sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir.

BT Yüksek Rezolusyonlu Akciğer Tedavisi

  • Sigara kullanımının bırakılması, tozlu, kirli, sağlıksız ve dumanlı ortamlardan uzak durulması, deodorant gibi akciğerleri etkileyen kimyasalların kullanılmaması ile akciğerler rahatlatılabilir.
  • Akciğer kanserinde en önemli etken erken teşhisdir. Erken teşhis tedavi şeklini ciddi anlamda etkilemektedir. 55 yaş üstü kişilerin, sigara kullanan kişilerin herhangi bir hastalık belirtisi olmasını beklemeden doktora başvurarak her yıl akciğer tomografisi çektirmeleri gerekmektedir. Eğer kist oluşumu varsa kistin büyümesi ciddi olumsuz sonuçlara yol açabilmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ