Reklam

Burnumda Kötü Bir Koku Var

  • 29 Mart 2017
  • 12.142 kez görüntülendi.
Burnumda Kötü Bir Koku Var

Solunum ve koku alma organı olarak bilinen burunda kimi zaman kötü koku hissedilebilmektedir. Burunda yer alan koku reseptörleri sayesinde dış ortamdaki kokular algılanarak, beyne iletilir. Değerlendirilen kokuya göre vücudun verdiği tepki değişiklik gösterebilmektedir.

Genellikle alınan kötü koku dış ortamla yani çevresel etkenlerle alakalıdır. Çöp kokusu veya dışarıdaki arabaların egzos kokusu gibi etkenler kötü koku alınmasının en bariz nedenleridir. Bu sebepten doğan kötü koku hissi geçici olduğundan korkacak herhangi bir durum söz konusu değildir.

Ancak kötü koku kronik bir hal aldıysa, yani bir süredir devam ediyor ve çevresel etmenlerden bağımsız olduğu düşünülüyorsa altında yatan daha ciddi sağlık sorunları olabilir. Böyle bir durumda şikayet kesinlikle gözardı edilmemeli ve muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

Burundan Kötü Koku Alınmasının Nedenleri Nelerdir?

Tümör

Burundan gelen kötü koku çok ciddi sorunların habercisi olabilir. Kokunun algılanmasının beyin tarafından gerçekleştirildiğinden bahsetmiştik. Koku almayı sağlayan bölgede oluşabilecek tümör, burundan kötü koku alınmasına yol açabilir. Ancak bu şikayet tek başına tümör rahatsızlığının tanısı için yeterli değildir. Beraberindeki diğer bulguların uzman tarafından detaylı izlenmesi, gerekli MR(tetkik yöntemleri) uygulanmalıdır.

Çevresel Etkenler

Burundan kötü koku algılanmasının en bilindik nedeninin çevresel faktörler olduğundan bahsetmiştik. Etrafta pis kokan çöplerin bulundurulması, bulunulan ortamın uzun zamandır havalandırılmamış olması, yanık kokusu, dış ortamdaki egzos kokusu gibi pek çok etken bu gruba girmektedir. Çevresel etkenlerden kaynaklı şikayet genellikle kısa sürelidir, ortamdan uzaklaşıldığında kendiliğinden geçer.

Kokuya Hassasiyetin Artması

Burunda hissedilen kötü kokusunun esas nedeni kokuya duyarlılığının artması olabilir. Kokuya hassasiyet migren, hamilelik sebeplerinden ötürü artabilir. Kokulara karşı artan duyarlılık, normalde algılanmayan kokuların daha bariz hissedilmesine ve kimi zaman da kötü kokuların duyulmasına yol açabilir. Kokuya karşı duyarlılık aşağıdaki etkenlerden ötürü artabilmektedir.

  • Migren: Pek çok kişinin şikayeti olarak bilinen migrenin en bilindik bulgusu, şiddetli baş ağrıları ve zonklamadır. Baş ağrısı dışında koku, ışık ve ses gibi etkenlere hassasiyet de belirtileri arasındadır.
  • Hamilelik: Koku hassasiyeti her ne kadar direkt olarak gebelikle ilişkili olmasa da, hamilelik döneminde değişen hormon salınımlarının etkisi olarak kokuya karşı duyarlılık gözlenebilmektedir.

Burundan kötü koku alıyorum tarzı şikayetler bir süredir devam ediyor ve etraftaki pis kokulardan(çevresel etkenlerden) olduğu düşünülmüyorsa, bir an evvel uzman hekime önerilmesi tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ