Reklam

Burun Ameliyatı Sonrası Alerjik Rinit

  • 06 Mart 2017
  • 5.474 kez görüntülendi.
Burun Ameliyatı Sonrası Alerjik Rinit

Alerjik rinit özellikle bahar aylarında gözlenen, vücudun hassas olan maddeye karşı bağışıklık sisteminin verdiği yanıt olarak tanımlanmaktadır. Burun ameliyatları sonrasında iç ve dış dokuda ciddi hassasiyet olduğundan yaralanma ve alerji gibi durumlar dikkat edilmesi gereken hususlardır.

Mevsimsel alerjik rinit rahatsızlığı olan kişilerde burun ameliyatlarında özellikle burun estetik ameliyatları sonrasında, burun kemikleri daha fazla hassaslaşmaktadır. Bu yüzden vücudun dışarıdan gelen maddeye veya kimyasala karşı savunma mekanizması artar. Ve bunun sonucunda hapşırmalar, burun kaşıntıları, burun tıkanıklığı, burun akıntısı gibi sonuçlar gözlenebilir.

Burun ameliyatlarını sınıflandıracak olursak; kemik, et ve estetik ameliyatlar olarak 3 grupta sınıflandırabilir. Burun eti ameliyatlarında burun etinin büyümesine bağlı olarak, gece ağzın açık uyulması, ağız kenarında kurumalar, burun tıkanıklığı ve ağız kokusu gözlenebilmektedir. Estetik ameliyatları ise burun üzerinde genetikten kaynaklı veya kaza gibi travmalara bağlı olarak burunda meydana gelen deformasyonların, eğriliklerin düzeltilmesi için yapılan estetik operasyonlar olarak adlandırılmaktadır.

Burun Ameliyatları Sonrasında Alerjik Rinitten Nasıl Korunulabilir ?

  • Mevsimsel alerjik rinit genellikle bahar döneminde rüzgar tarafından uçuşturulan polenlerden kaynaklanmaktadır. Bu durumda özellikle bahar aylarında pek dışarı çıkılmaması, pencerelerin kapalı tutulması, tozlu ortamlardan uzak durulması önerilmektedir.
  • Ameliyat sonrasında burun mukozasının daha da hassaslaşmasında dolayı özellikle estetik ameliyatları sonrasında daha çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun için alerjene etken olan maddeden uzak durulmaya çalışılması, mevsimsel bahar alerjisi olan kişilerin tozlu ortamlardan, deodorant gibi burun üzerinde tahrişe yol açabilecek ortamlardan uzak durması gerekmektedir.

Burun Ameliyatı Sonrasında Alerjik Rinit Hangi Rahatsızlıklara Yol Açabilir ?

Ameliyat sonrasında mukoza ve kemikler hassaslaştığı için alerjik rinit etkisi daha da artabilmektedir. Bu da astım gelişmesine yol açabilmektedir. Astım hastalarının yüzde 90’ının aynı zamanda alerjik rahatsızlığı olduğu görülmektedir. Rinitli hastalarda astım gelişme riski rinitli olmayan hastalara göre 3-4 kat daha fazladır. Rinitin eşlik ettiği astım hastalarında rinit tedavisindeki olumsuz gelişmeler astım tedavisinde de olumsuzluklara yol açabilmektedir.

Alerjik Rinit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Genel anlamda 2 şekilde olmaktadır.

  • Alerjenden(alerjiye yol açan etken madde) kaçınma,
  • İlaçlarla tedavi: Öncelikle alerji testleriyle alerjen tespit edilerek uygun tedavi yöntemi hekimler tarafından reçetelenir. Burun tıkanıklığını önlemek için genellikle kortizonlu burun spreyleri verilir. Bu spreyleri 5 günden fazla kullanmamak gerekir çünkü rebound etki ile tekrar burun tıkanıklığına yol açabilir. Bunların dışında antihistaminik ilaçlar da alerjik rinit tedavisinde olumlu etki göstermektedir. Ancak ilaçla tedavi için muhakkak doktor kontrolü ve tavsiyesi gerekmektedir.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Today, with the fast lifestyle that everyone leads, credit cards have a huge demand in the economy. Persons from every field are using the credit card and people who are not using the card have lined up to apply for one. Thanks for sharing your ideas on credit cards. https://multiplesclerosismed.com ms symptoms early signs

  2. You got a very fantastic website, Gladiolus I detected it through google. https://glaucomamedi.com best glaucoma meds

BİR YORUM YAZ