Burun Çatlağı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Burun Çatlağı Ne Kadar Zamanda İyileşir?

Burun çatlağı kişiye büyük acı veren bir sağlık sorunudur. Çeşitli travmalara bağlı bir biçimde ortaya çıkan bu sağlık sorunu şiddetli ağrı ve acıya neden olmaktadır. Burunda görülen çatlak hemen doktor kontrolünde tedavi edilmeli ve doktorun önerdiği tüm tedavi yöntemlerinin eksiksiz bir biçimde yerine getirilmesi gereklidir. Burun çatlaması kişinin sosyal hayatını oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Zor iyileşen bir sağlık sorunu olan burun çatlağı kişinin rahat bir biçimde uyumasını ve yemek yemesini engellemektedir. Burun çatlağı iyileşmediği sürece kişinin sağlıklı bir iş ya da okul hayatı olması oldukça zordur.

Burun çatlağı durumunda tedavinin düzenli bir biçimde yapılması halinde kısa süre içinde iyileşme görülecektir. Kişinin tedavisini hiçbir biçimde aksatmamaya özen göstermesi de gereklidir.

Burun Çatlağı Neden Olur?

1-)Travmalar

Kişinin yaşadığı herhangi bir travma burnunda çatlağa neden olabilmektedir. Kişinin kaza geçirmesi, yüksek bir yerden düşmesi ya da sert bir cisme çarpması sonucunda burnunda çatlama meydana gelebilir. Küçük çocukların top oynarken, topun burna gelmesi halinde çatlama olması da oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu durumlarda kişinin acil olarak doktora gitmesi ve tedaviye başlaması tavsiye edilmektedir.

2-)Alerjik Reaksiyonlar

Burun çatlaklarının diğer bir sebebi de burunda görülen alerjik reaksiyonlardır. Bu tarz çatlaklar genellikle burnun dış yüzeyinde meydana gelir. Çatlamanın yanı sıra burun üstünde kaşıntı ve kızarma da görülebilir. Böyle bir durum ile karşı karşıya kalan kişilerin histamin ilacı kullanması ve alerjisi olduğu bilinen tüm yiyeceklerden uzak durması tavsiye edilmektedir. Ancak alınacak ilacın kesinlikle doktor kontrolünde ve tavsiyesi altında olması gerekmektedir.

3-)Enfeksiyon

Burun çatlamalar özellikle kış aylarında, soğuk havalarda karşımıza çıkan bir durumdur. Soğuk ve kuru hava nedeniyle ortaya çıkan burun çatlamaların diğer sebepleri de enfeksiyon ve soğuk algınlığıdır. Böyle dönemlerde burun sürekli aktığı için kişinin burnunda hasarlar meydana gelebilmektedir. Mantar enfeksiyonu da burun çatlaklarına neden olan bir başka etkendir.

4-)Kanama

Burun çatlaklarının burun kılcal damarlarında görülen kanama sonrası da sık sık görüldüğü bilinmektedir. Bu dönemde burun hasar gördüğü için çatlakların meydana gelmesi normaldir.

Burun Çatlağı Belirtileri Nelerdir?

  • Burun yüzeyinde kaşıntı ve kızarma,
  • Burun kanaması,
  • Burun çevresinde şiddetli ağrı ve sızı,
  • Burun bölgesinde morluk ve şişlik,
  • Burun tıkanıklığı.

Burun Çatlağı Nasıl Tedavi Edilir?

  • Burun çatlağını tedavi etmek isteyen kişilerin ilk olarak burnuna soğuk kompres uygulaması yapması tavsiye edilmektedir. Bu durum ağrıyı azaltacaktır.
  • Soğuk kompres uygulaması sonrasında ise muhakkak doktora gidilmelidir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ