Reklam

Burun Çatlağı

  • 13 Aralık 2017
  • 1.393 kez görüntülendi.
Burun Çatlağı

Burun görüntüsü ve yapısı kişiden kişiye değişiklik gösteren bir organdır. Küçük bir darbeye rağmen büyük rahatsızlıklar oluşabilir. Trafik kazası, darbe, dikkatsizlik, kendiliğinden çarpma gibi etkenlerle burun zarar görüp biçimsel olarak hasara uğrayabilir. Bunun yanında alınan bazı darbeler veya burnun doğuştan anatomik yapısı nedeniyle nefes alımında zorluk yaşanabilir. Bu gibi durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

Burun Çatlağı Neden Olur?

1-)Cilt Kuruluğu

Burun çatlağı ise soğuk hava ve cildin kurumasına bağlı olarak görülür. Burun içinin ve dışının düzenli olarak nemlendirmesi ile düzelebilirken, sürecin uzadığı durumlarda gözlenebilir.

2-)Çeşitli Hastalıklar

Bunun yanında grip ve nezle gibi hastalıkların bir sonucu olarak da görüleceği gibi enfeksiyon oluşumu sonrası burun akıntısının fazla olmasıyla hissedilebilir. Özellikle burnu tahriş edici mendillerin kullanılması durumu tetikler. Bu yüzden hastalık sebebiyle veya alerjik durumlar sonucu burun akıntısı gözlemlenmesi halinde burun aralıklarla temizlenmeli ve yumuşak selpaklar kullanılmalıdır.

3-)Kılcal Damarlar

Kılcal damarların zayıf olması veya çatlaması sonucu burun çatlağına rastlanabilir. Bu hastalığa sahip bireylerin doktora görünmesi ve bilinçsiz müdahale uygulamaması gerekir. Bir müddet sonra nefes almada güçlük çekilmesi halinde daha büyük rahatsızlıklar ortaya çıkabileceği gibi cerrahi müdahale yapılması zorunlu olabilir. Gelişen tıbbi teknoloji sayesinde tedavi daha acısız ve kolaydır.

4-)Hava Değişimi

Sıcaktan soğuğa veya soğuktan sıcağa şeklinde ani hava değişimleri burunda çatlaklıklara neden olabilir. Bu yüzden hava değişimleri stabil tutulmalıdır. Çok soğuktan sıcak bir bölüme geçen kişi buruna sıcak baskı uygulamaktan kaçınmalıdır.

5-)Burun Kemiklerindeki Hasarlar

Burun kemiklerinde meydana gelen çatlamalar bölgenin hasar almasına sebep olur. Bununla beraber yüzün burun altında kalan bölgesi de zarar görebilir.

Öncelikli olarak burun çatlaması halinde burun şeklinde değişiklik ve çevresinde morluklar meydana gelebilir. Tıkanma oluşabileceği için ödem birikmesi sonucu şişlik gözlemlenebilir.

Bu tür belirtiler sonucu hasta kendisine teşhis koymamalıdır. Uzman doktorların muayenesi sonucu tanı konulmalı ve gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Burun Çatlağı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Burun çatlakları, doktorların muayene sonrası koyduğu teşhisle tedavi edilir. Uzman bir doktora başvurulması bu noktada çok önemlidir. Yüzün en görünür bölgelerinden biri olması ve yanlış tedavi uygulanması halinde daha büyük sorunlar gözlemlenebileceği için tedavi kalıcı ve güvenilir olmalıdır.

Çoğunlukla burun çatlağı tedavisinde lokal anestezi uygulanır. Burun kemikleri görüntüye çok fazla zarar vermediyse burun tamponu doktorlar tarafından tercih edilir. Görüntüde ve burun içinde hasar daha büyükse cerrahi müdahale gerekebilir. Bu tedaviyi olan hastalar çoğunlukla bunun yanında estetik ameliyatına da başvurur.

Burun bölgesine darbe alınması veya herhangi bir problem gözlemlenmesi halinde kulak-burun-boğaz uzmanına hemen başvurmak önemlidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ