Burun Kanaması, Bulanık Görme ve Baş Dönmesi

Burun Kanaması, Bulanık Görme ve Baş Dönmesi

Burun kanamaları, günümüzde sık rastlanan bir durumdur ve takibinde bulanık görme ve baş dönmesi gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bu 3 komplikasyonun bir arada görülmesi bir hastalık belirtisi veya bir hastalık nedeni olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle kronik tansiyon hastalığı olan kişilerde kan basıncı yüksek olmakta ve burun kanamaları sık olarak yaşanabilmektedir.

Burun kanamaları birçok rahatsızlığa bağlı olarak veya travmalara bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Burun bölgesine alınan darbeler, yaralanmalar sonucunda, burun kılcallarında yaşanan hassaslıklar veya kronik bazı rahatsızlıklar sonucunda burun kanaması gözlenebilmektedir. Solunum sisteminin en önemli yapısı olan burun bölgesinde yaşanan bu gibi komplikasyonlara bağlı olarak yetersiz oksijen alınımı ve buna bağlı olarak baş dönmesi ve bulanık görme gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Böyle durumlarda doktorunuza ve eczacınıza başvurmanız gerekmektedir.

Burun Kanaması, Bulanık Görme ve Baş Dönmesinin Nedenleri Nelerdir?

Bu gibi komplikasyonların burun kanamasına bağlı olarak ortaya çıkabileceği düşünülürse;

Travmalar

Burun kanamalarının en sık rastlanan nedeni buruna alınan darbeler ve yaralanmalardır. Yukarıda da bahsedildiği gibi bu gibi yaralanmalar sonucunda solunum yetersizliğine bağlı olarak baş dönmeleri ve bulanık görme gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilmektedir.

Kronik Rahatsızlıklar

Tansiyon hastalarında kan basıncı genellikle yüksek durumdadır. Tansiyon hastalığının belirtisi olarak burun kanamaları, baş dönmeleri ve bulanık görme gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir. Bu gibi durumlarda hastaların ilaçlarını aksatmamaları ve bu gibi komplikasyonların oluşması dahilinde doktoruna başvurmaları gerekmektedir.

Solunum Yolu Rahatsızlıkları

Solunum yolları rahatsızlıkları sonucunda kişi yeterince oksijen alamaması durumda baş dönmeleri ve buna bağlı olarak bulanık görme gibi komplikasyonlar yaşayabilmektedir.

Vitamin Eksikliği

K vitamini kan pıhtılaşmasını sağlayan vücut için önemli bir vitamindir. K vitamini eksikliğinde vücutta gerçekleşen kanamalarda pıhtı oluşumunun gecikmesi ve buna bağlı olarak baş dönmeleri ve bulanık görme gibi komplikasyonların oluşumu gözlenebilmektedir.

Burun Kılcal Rahatsızlıkları

Burun bölgesinde ki kılcal damarlarda bazı kişilerde kan basıncı sürekli olarak yüksektir. Bu durumda en ufak darbe ile burun kanamaları gerçekleşmekte ve buna bağlı olarak baş ağrısı, bulanık görme ve baş dönmesi gibi komplikasyonlar oluşabilmektedir.

Bu ve bu gibi rahatsızlıklarda doktorunuza ve eczacınıza başvurmanızı tavsiye eder, sağlıklı günler dileriz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ