Burun Kanaması ve Baş Ağrısı

Burun Kanaması ve Baş Ağrısı

Burun kanaması günümüzde sık olarak rastlanılan bir rahatsızlık olup birçok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. K vitamini eksikliği veya hemofili gibi ciddi rahatsızlığı bulunmayan kişilerde kolayca önlenebilir yapıdadır. Sürekli olarak yaşanan burun kanaması, bazı durumlarda ciddi bir hastalık sebebi olarak ortaya çıkabilmektedir.

Burun kanaması ile baş ağrısı arasındaki bağlantıya bakılacak olursa; şiddetli olarak ve sürekli devam eden baş ağrılarından sonra burun kanaması gibi komplikasyonlar yaşanması, kronik bir tansiyon rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir. Vücutta elektrolit dengesinin değişmesi, kan basıncının yoğunlaşması, hormon seviyeleri arasındaki düzensizlik gibi faktörler yüksek tansiyonu tetikleyici faktörler arasında yer almaktadır.

Bunların dışında bulunduğu duruma bağlı olarak stresli kişilerde, psikolojik problemi olan kişilerde, alkol ve sigara alışkanlığı olan kişilerde burun kanaması ve baş ağrısı durumları sıklıkla gerçekleşmektedir.

Burun Kanaması ve Baş Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Kronik Rahatsızlıklar

Şiddetli oluşan baş ağrılarında ve sonrasında gelen burun kanamalarında en önemli etken kronik rahatsızlıklardır. Bu gibi durumlar ciddi yüksek tansiyon belirtileri arasında sayılabilmektedir. Özellikle tansiyon ve diyabet gibi kan basıncının yükselmesine bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklarda, şiddetli baş ağrısı ve burun kanaması gibi faktörler sıklıkla gerçekleşmektedir. Bu gibi durumlarda çok geç kalınmaması gerekmektedir. Geç kalınması halinde felç, beyin hasarı ve ölüme kadar gidebilecek ciddi sonuçlar doğabilmektedir. Bu yüzden en yakın süre içerisinde doktor muayenesi ve yapılan tetkikler ile hastalık tanısı konulmalıdır.

Kronik böbrek rahatsızlığı olan kişilerde, böbreklerden yeterli olarak emilim gerçekleşmez. Buna bağlı olarak burun kanaması, halsizlik, yorgunluk, baş ağrısı gibi belirtiler ortaya çıkabilmektedir.

Alkol ve Sigara

Sigara ve alkol alışkanlığı olan kişilerde vücut içerisinde birçok toksik olay gerçekleşmektedir. Bu maddeler aynı zamanda kan dolaşımı üzerinde artışa neden olarak ciddi baş ağrıları ve burun kanamalarına neden olabilmektedir.

Stres

Meslek hayatı yoğun geçen kişilerde veya sınava hazırlanan öğrencilerde stres, kaygı gibi psikolojik sonuçlar ortaya çıkabilmektedir. Bu durum ciddi baş ağrılarına ve burun kanamalarına neden olabilmektedir.

Damar Rahatsızlıkları

Burun içerisinde kan akışı ve burunun beslenmesi, kılcal damarlar tarafından sağlanmaktadır. Özellikle mevsimsel alerjik rinit rahatsızlığı olan kişilerde sürekli olarak hapşırmalara bağlı kılcallarda incelme gözlenerek bazı durumlarda kanamalar oluşabilmektedir. Bu durumda kanamaya bağlı olarak baş ağrısı oluşmaktadır.

Şikayet ciddi rahatsızlıkların işaretçisi niteliğinde olabileceğinden, ihmal edilmemeli ve muhakkak uzman doktora başvurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ