Reklam

Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

  • 11 Aralık 2017
  • 1.067 kez görüntülendi.
Burun Tıkanıklığı Bitkisel Tedavisi

Burun tıkanıklığı her yaştan kadın erkek herkesin başına gelebilecek rahatsızlık verici bir durumdur. Burun tıkanıklığı çok önemsenen bir rahatsızlık olmamasına rağmen verdiği rahatsızlıktan dolayı yaşam kalitesini düşürüyor.

Nefes almakta zorluk, koku alamama gibi durumlara sebep olabilen burun tıkanıklığının birçok farklı nedeni vardır. Fakat burun tıkanıklıklarında burun kesinlikle parmak veya sert cisimler ile açılmaya çalışılmamalıdır. Buruna sokulan parmak veya sert cisimler burundaki dokuya, kılcal damarlara zarar verebilir. Buna bağlı olarak kanamalar ve iltihaplar oluşabilir.

Burun Tıkanıklığı Nedenleri Nelerdir?

Burun tıkanıklığının sebebi burunun yapısındaki anatomik bozukluklar olabilir. Kemikteki veya kıkırdaktaki kaymalar, burun dokularındaki büyümeler, alerjik reaksiyonlar, geniz eti büyümesi ve burunda oluşan iltihaplar burun tıkanıklığına neden olabilir. Evde kendinizi sıcak tutmak ve terlemek burun tıkanıklığını açma konusunda etkili olabilir.

Bununla birlikte burun tıkanıklığını açmak için çeşitli ilaçlar, burun spreyleri bulunur. Eğer doktora giderseniz, doktorunuz size bu ilaçları verebilir. Fakat doktora gitmeden evde bitkisel yöntemlerle burun tıkanıklığını açmak mümkün. Peki hangi bitkiler burun tıkanıklığına iyi gelir?

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?

1-)Lavanta Çiçeği

Burun tıkanıklığını açmak için bir tutam lavanta çiçeği bir bardak sıcak suyun içerisinde yaklaşık olarak 10 dakika demleyin ve elde edilen su gün içerisinde her saat başı tıkalı burnunuza doğru çekin.

2-)Hardal Tohumu

Bir kaşık hardal tohumu toz haline getirilerek tıkalı buruna çekilir. Burun çevresine ise hardal tohumu tozu ile masaj yapılır.

3-)Mısır Kökü

Mısır bitkisinin kök kısmı bir miktar su ile kaynatılarak süzülür. Elde edilen su zeytinyağı ve nane yağı ile karıştırılır. Elde edilen karışım tıkalı buruna çekilir.

4-)Okaliptüs Yağı

Okaliptüs yağı kaynar suya damlatılır ve kaynayan suyun buharı burundan çekilir.

5-)Çörek Otu

Çörek otunu bir kase suyun içine koyun ve bekletin. Sudan çıkarıp kuruyunca toz haline getirin. Bu tozu gün içerisinde burnunuz tıkandığında burnunuza çekin.

Burun Tıkanıklığına İyi Gelen Diğer Yöntemler Nelerdir?

Tuzlu su, burun tıkanıklığı için bilinen yaygın bir yöntemdir. Bir çay kaşığı suya bir çay kaşığı sofra tuzu karıştırın. Günde birkaç kez burnunuza çekin. Burnunuz tıkalıysa sigara dumanından uzak durun.

Bulunulan ortamın nemli olması burun tıkanıklığına iyi gelecektir. Uyuduğunuz odada kaloriferin üzerine bir bardak su koyarak odayı nemlendirebiliriz. Oturulan odada ısıtıcı veya çaydanlıkla su kaynatmak odadaki nemi artıracaktır. Nemin artması burun tıkanıklığına iyi gelecektir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ