Burun Yarası

Burun Yarası

Burunda yara oluşması sık karşılaşılan bir problemdir. Yara ağrılara sebep olabileceği gibi burundan giren hava içerisindeki bulunan mikroorganizmalardan enfeksiyon da kapabilir. Burunda oluşan yaralar sürekli hissedildiğinden dolayı rahatsızlık vericidir. Burnunuza her dokunduğunuzda bazen her nefes alış verişte burun içerisinde ağrı ve sızı oluşur.

Burunda Oluşan Yaraların Nedenleri Nelerdir?

  • Burunda yara oluşmasının birçok sebebi varken bu sebepler arasında en yaygın görüneni fiziksel hasar ve tahriştir. Nezle gibi hastalıklardan dolayı burun akıntısı oluşması ve buna bağlı olarak burnun sürekli kağıt mendil ve benzerleri ile silinmesi sonucu burunda doku hasarları ve yaralar oluşur. Buruna parmak veya yabancı cisim sokmayı alışkanlık haline getiren insanlarda da burun yaraları sıklıkla görülür.
  • Burunda oluşan yaraların bir diğer nedeni ise bakteri ve virüslerden kaynaklanan enfeksiyonlardır. Herpes virüsü halk arasında uçuk adıyla bilinen yaraların oluşmasına neden olur. Buruna faklı sebeplerden buluşan herpes virüsü burun içerisinde ucuğa sebep olur. Bu uçuklar grip nezle gibi burun akıntısına sebep olan hastalıklar ile birleştiğinde kaşıntı hissi oluşabilir. Herpes virüsüne bağlı olarak burunda gelişen uçuklar uzun süreli ( kronik) yaralardır. Burunda kuruluk hissi oluşmasına ve buna bağlı olarak sürekli bir rahatsızlık haline sebep olabilir.
  • Alerjik reaksiyonlar sonucunda burun çok fazla etkilenir. Özellikle burun akıntısı bir çok alerjide karşılaşılan bir durumdur. Alerji sırasında burun içerisindeki mukozal doku değişikliklere uğrar. Şişer, kızarır ve hassaslaşır. Bunun sonucunda burunda yaralar oluşabilir.
  • Burun dış dünyanın kokusunu almamızı sağlayan organımızdır. Havayı içerisinde bulunan uçan maddelerle birlikte vücuda alır. Bu uçan maddeler koku alınması için gereklidir. Ortamın havası da burun yarası oluşumunda etkili faktörlerdir. Eğer bulunulan ortamın havası fazla kuru ise soluk alıp verme sırasında burun da kurur. Nem kaybeden hücrelerde hasar ve yaralar oluşabilir. Havanın kuru olmasının sebebi iklim şartları olabilirken, ısınmak veya serinlemek için kullanılan aletler de havayı kurutur. Kuru hava başka bazı problemlere de yol açacağından bulunulan ortamın nemlendirilmesi son derece önemlidir. Yine hava içerisindeki kimyasal maddeler, sigara dumanı burun dokusuna zarar vererek yara oluşmasına sebep olur.

Burun Yaralarının Tedavisi Nasıldır?

Burun yaralarının ortadan kalkması için yaraya sebep olan faktörüm ortadan kaldırılması gerekir. Sebep alan faktör ortadan kalktığında burun içerisindeki hücreler kendini yenileyerek iyileşecektir. Dikkat edilmesi gereken noktalar arasında sigara dumanı yer alır. Sigara içmeseniz de sigara dumanına maruz kalmak başta burun içerisindeki hücreler olmak üzere daha bir çok dokuya zararlıdır. Ortamın nemi ve kalitesiz kimyasal parfüm, oda spreyi gibi kokulardan uzak durulması dikkat edilmesi gereken diğer önemli noktalardır. Herpes virüsünün sebep olduğu burun uçukları kendiliğinden geçmez. Muhakkak kulak-burun-boğaz(KBB) doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER KONULAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ