Reklam

Burunda Damar Çatlaması Neden Olur?

 • 06 Şubat 2018
 • 1.432 kez görüntülendi.
Burunda Damar Çatlaması Neden Olur?

Burunda damar çatlaması, genellikle aniden ortaya çıkan burun kanamalarının temel nedenidir. Burun kanaması bireyde sıklıkla ortaya çıkıyorsa ya da en ufak bir müdahalede dahi burunda kanama meydana geliyor ise, mutlaka burun içi damarlarının yapısı ve hassasiyeti konusunda araştırma yapılmalıdır.

Burun içi damarlar son derece hassas olmaları ile bilinirler. Öyle ki, hava değişimleri bile bu damarları kolaylıkla etkileyebilmektedir. Kişi çok soğuk ya da çok sıcak hava şartlarında burun kanaması ile aniden karşı karşıya kalabilmektedir.

Burunda Damar Çatlaması Nedenleri Nelerdir?

 • Burun kanamasının temel nedeni olan burun içi damarlarının çatlaması genel olarak kaza, darbe ve travmalar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bireyin, burnunu genel anlamda her tür darbe ya da travmaya karşı koruması ve dikkatli olması gerekmektedir.
 • Havanın aşırı derecede sıcak olması ya da soğuk olması durumlarında, burun damarlarında çatlama söz konusu olabilmektedir. Çok sıcaktan çok soğuk bir alana çıkma ya da tam aksi durumlarda, bir süre sonra burun kanaması gözlemlenebilir. Bu sebeple ortaya çıkan burun kanamalarında genel olarak kanamanın durdurulması için burun deliğine pamuk ile tampon yapmak yeterli olacaktır.
 • Bireyin ilk gençlik dönemlerinde bir sorun yaşanmamış olsa bile patolojik ya da fizyolojik olarak besinlere, psikolojik durumlara ya da dış faktörlere bağlı olarak damarların hassasiyetinde artış ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda da burun kanaması ortaya çıkabilir.
 • Bireyin soluk alıp vermesi esnasında sorun yaşaması, zorlanması gibi durumlar da damarlarda ciddi bir sorunun belirtisi olabilmektedir.
 • Hızlı bir şekilde sümkürme de burun damarlarını çatlatabilir. Bununla birlikte çok şiddetli öksürük ya da hapşırık da aynı sebeple ani bir burun kanamasına yol açabilmektedir.
 • Burnun dış yüzeyindeki ciltte ortaya çıkan kızarıklık, kırmızı kılcal damar görüntüsü oluşumu gibi durumlar da burun içi damarların çatlamasına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir.

Burunda Damar Çatlaması Tedavisi

Başlangıçta burun içi damar çatlakları kanamaya neden olabilse de, çok önemli bir sağlık sorunu olarak algılanmayabilir ya da tıbbi bir müdahaleye gerek olmadan kanamayı durdurmak mümkün olabilir. Ancak bireyin burnunda sürekli ya da sıklıkla meydana gelen kanamalar, ciddi bir sorunun göstergesi olabilecek niteliğe sahiptir. Bu nedenle bu durum ciddiye alınmalı ve önlem alınmalıdır. Damarlarda çatlama, genel olarak burunda sızı şikayeti ile ortaya çıkar. Özellikle hava değişimlerinde bu sızının şiddetinde de artış görülebilmektedir.

Ani bir şekilde ortaya çıkmış olan damar çatlaklarının tedavisinde; damar genişlemesini önleyici kremler, burun içinde damarlarda bulunan kanın akmasını engellemek üzere kan pıhtılaştırıcı ilaçlar kullanılabilir. Bunlara ek olarak doktora danışmak suretiyle kişi, alternatif tıp seçeneklerinden kendine uygun olanları seçerek bireysel tedavi uygulamayı da rahatlıkla deneyebilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. stornobrzinol dedi ki:

  I would like to express my affection for your kindness giving support to those people who really need help on this particular area of interest. Your special commitment to getting the message around became wonderfully significant and have truly made individuals much like me to arrive at their endeavors. Your warm and helpful tutorial implies a great deal to me and somewhat more to my fellow workers. Many thanks; from everyone of us.

 2. Howdy! Do you know if they make any plugins to assist with SEO? I’m trying to get my blog to rank for some targeted keywords but I’m not seeing very good gains. If you know of any please share. Thank you!

BİR YORUM YAZ