Reklam

Burundan Ani Sıvı Akışı

  • 06 Nisan 2018
  • 910 kez görüntülendi.
Burundan Ani Sıvı Akışı

Burundan ani sıvı akışı, endişelenmeyi gerektirecek bir durum değildir. Genel olarak dış etkilere karşı vücudun gösterdiği bir tepki olarak ifade dilebilecek olan ani burun akıntısı, bir sağlık sorununun belirtisi olmayabilir. Hava değişimi, yalnızca ortam ısısının değişmesi bile burunda akıntıya yol açabilir. Ancak burunda ani sıvı akışı, nadiren de olsa ciddi bir sorunun belirtisi olabilir. Bu nedenle çok sık tekrarlanan hallerde, mutlaka bir doktora görünmek gerekir.

Burunda Ani Akıntı Nedenleri Nelerdir?

  • Sinüzit rahatsızlığı, burunda aniden ortaya çıkan akıntının temel nedenidir. Sinüslerde enfeksiyon oluşumu ya da sinüs boşluklarında iltihaplanma ortaya çıktığında, burunda aniden akıntı meydana gelebilir. Aynı zamanda sinüzit, hava sıcaklığındaki ani artış ve düşüşlerden de kolaylıkla etkilenen bir rahatsızlıktır. Diğer belirtileri başta ağrı, yüksek ateş ya da kırgınlık hissidir. Tedavisi kolay olsa da, sinüzit rahatsızlığına sahip olan bireylerin, bireysel olarak da bazı noktalarda dikkatli davranması gerekir.
  • Mevsimlik alerji ya da tıbbi adıyla alerjik rinit de aniden gelişen burun akıntısının nedenlerinden bir tanesidir. Alerjik rinit özellikle bahar aylarında yoğun şekilde burun akıntısı ve sabah saatlerinde hapşırma ile kendini belli eder. Farklı maddelere de kişinin alerjisi olabilir ve bu alerjenlere maruz kaldığında da burunda aniden sıvı akışı meydana gelebilir. Bu durumda mutlaka detaylı bir alerji testi yaptırılmalı ve hangi maddelere kişinin alerjisi bulunduğu mutlaka öğrenilmelidir. Tedavi de bu şekilde şekillenir.
  • Burundaki poliplerde, yani sinüs ya da dokularda büyüme meydana gelmesi halinde, burun kanalında tıkanıklık söz konusu olabilir. Bu durumda koku alma, nefes alma gibi eylemlerde kişi ciddi anlamda güçlük çekebilir. Çeşitli burun spreyleri, tedavi sürecinde doktor tarafından verilebilir. İlaçlar her ne kadar poliplerin etkisini kırsa da, tam anlamıyla yok olmalarını sağlamaz. Polipler büyüdüğünde, burunda sebepsiz ve ani akıntılar meydana gelebilir. Bu nedenle bu durumun tedavisi yapılmalı, gerekirse poliplerin alınması için cerrahi işlemler uzman bir doktor tarafından uygulanmalıdır.

Burunda Ani Sıvı Akışı Tedavisi

Burun akıntısına neden olan faktörlerin tespit edilmesi son derece önemlidir. Burun akıntısına yol açan sebep sinüzitse, mutlaka gün içinde en az 2 – 2.5 litre su tüketilmeli, sinüzit ilaçları kullanılmalıdır. Aynı zamanda duş sonrası saçların kurulanmasına ve özellikle rüzgarlı havalarda baş bölgesini korumaya oldukça dikkat edilmelidir. Buna ek olarak protein ağırlıklı beslenmek, vitamin ve mineralleri vücuda almak da önemli ölçüde sinüzitin etkisini azaltacaktır. Yine sarımsak, soğan gibi doğal antibiyotik besinlerin tüketilmesi, kişinin rahatlamasını sağlayacaktır. Diğer sebeplerle ortaya çıkan burun akıntıları için mutlaka doktora muayene olunmalıdır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ