Reklam

Burundan Gelen Balgamda Kan

  • 22 Ocak 2018
  • 2.263 kez görüntülendi.
Burundan Gelen Balgamda Kan

Burundan gelen balgamla birlikte kan görülmesi, ilk olarak akla, akciğerden kaynaklanan bir sorunu getirmektedir. Buna benzeyen bir başka durum ise kan tükürmektir. Kan tükürmenin nedenleri arasında faranjit, üst solunum yollarında ortaya çıkan tahrişler, burun damarlarında çatlama sayılabilir.

Burundan Gelen Balgamda Neden Kan Görülür?

  • Bahsi geçtiği gibi, ilk akla gelen akciğerden kaynaklı sorunlardır. Akciğerlerin üşütülmesi ya da akciğerlerde ortaya çıkan bir yara nedeniyle kanlı balgam gözlemlenebilir.
  • Aynı şekilde akut bronşit nedeniyle de balgamda kan görülebilmektedir.
  • Bu sebepler dışında; oda sıcaklığının olması gerekenden yüksek olması, enfeksiyon sebepli tahrişler, sinirsel bir durumdan ya da aksaklıktan kaynaklanan sorunlar, genetik bozukluklar ya da hastalıklar sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Kanama genizden geliyorsa, bu durum genel olarak yemek borusu ve mide sorunları ile bağdaştırılmaktadır. Aynı şekilde ülser ya da gastritten kaynaklanan kanama durumu da söz konusu olabilir.

Burundan Gelen Kan Nasıl Tedavi Edilir?

Balgamla birlikte kan gelmesi durumunu yaşayan birey öncelikle sakin olmalı ve endişeye kapılmamalıdır. Ciddi bir sorundan kaynaklanan bir kanama mı yoksa basit bir üşütme sonucunda mı ortaya çıktığı gibi soruların yanıtını bulabilmesi için, mutlaka bir uzman doktora muayene olunmalı ve gerekli olabilecek testlerin tamamı ihmal edilmeden yaptırılmalıdır.

Bireyde geniz akıntısı durumu söz konusu ise ve bu durum sürekli bir hale gelmişse, mutlaka bulunulan ortamda nem dengesi sağlanmalı ve korunmalıdır. Bunun yanında, temizlik ve hijyene büyük önem verilmelidir. Oda havalandırılması düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Bunlara ek olarak buhar banyosu ile burun kanalları ve sinüslerin açılması sağlanmalıdır. Balgama neden olabilecek gıdaların tüketimi, alkol ya da sigara tüketimi en aza indirilmeli ve dikkatli beslenmeye dikkat edilmelidir.

Balgamda kan görülmesi durumu, kılcal damarlarda yırtık ya da çatlak oluşumu sonrasında da ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle buhar banyosu yapmak ilk etapta tavsiye edilmez. Kanama nedeni ortaya çıkarılmadan yapılan buhar banyosu, damarların daha fazla genişlemesine ve kanamanın artmasına neden olabilir.

Tedavi süreci boyunca, birey mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Eğer bireyde kanlı balgam görülmesine ek olarak vücut ısısının ani şekilde yükselmesi, nefesin kötü kokması, yüz bölgesinde ağrı ve baş ağrısı gibi semptomlar da söz konusu ise acilen doktora başvurulması gerekir. Genel olarak tedavi sürecinde, ilk olarak tanı konur, tetkikler yapılır ve bu sayede ilaç kullanımına başlanır. İlaç kullanımı mutlak doktor yönlendirmesi ile gerçekleşmelidir. Aksi halde olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Genellikle reçete ile satılan antibiyotik ilaçlar bu durumda kullanılan tıbbi ürünlerdir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. 367481 243578Thank you a good deal for sharing this with all folks you really recognize what you are speaking about! Bookmarked. Please in addition talk more than with my web website =). We could have a hyperlink alternate arrangement among us! 161187

BİR YORUM YAZ