Reklam

Burundan Gelen Sarı Akıntı

 • 28 Eylül 2017
 • 1.579 kez görüntülendi.
Burundan Gelen Sarı Akıntı

Burundan gelen sarı akıntı her defasında ciddi sağlık sorunlarını işaret etmese de, kimi zaman beklenmedik rahatsızlıkların göstergesi niteliğinde olabilmektedir. Burundaki sarımsı sıvı akıntı genellikle sinüzit rahatsızlığından kaynaklı görülmektedir.

Bakteri, virüs veya mantar sebepli iltihaplanan sinüslerin(içi hava dolu boşluklar) bulgusu olarak burundan sarımsı akıntı geldiği gözlenebilir. Ancak gelen sarı akıntının tek nedeni sinüzit değildir. Alerji ve travma etkenleri de şikayetinin sebepleri arasındadır.

Burundan Sarı Akıntı Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

1-)Sinüzit

Kafatasında bulunan içi hava dolu boşluklar, sinüs olarak bilinir. Sinüslerin gerek bakteriyel gerek virüslerden ötürü iltihaba uğraması, enfeksiyon gözlenmesi sinüzit şeklinde tanımlanır. Akut veya kronik olarak görülebilir. 3 aydan fazla süren sinüzit, kronik sinüzittir.

Burun ve genizden gelen sarımsı-yeşil akıntı, sinüzitin belirtileri arasındadır. Fakat tek başına yeterli bulgu değildir. Eğer burundan gelen sarı akıntı ile birlikte aşağıda bahsedilen semptomlardan en az biri daha görülüyorsa, sinüzit ihtimaline karşılık uzman hekime başvurulması önerilir.

Sinüzit rahatsızlığının başlıca belirtileri;

 • Burun tıkanıklığı,
 • Yüz ve göz çevresinde şiddetli ağrı, zonklama,
 • Boğaz ağrısı,
 • Hafif ateş,
 • Halsizlik,
 • Ağız kokusu,
 • Tat ve koku bozukluğu,
 • Dikkat dağınıklığı ve adaptasyonda zorlanma

2-)Alerji

Burundan gelen sarı akıntının bir diğer yaygın sebebi de alerjik durumlardır. Bağışıklık sistemimizin yabancı maddelere karşı gösterdiği tepkiler, alerjik reaksiyon olarak bilinir. Polen, toz, akar veya tüketilen gıdalar alerji tetikleyici şey olabilir. Özellikle mevsim geçişlerinde polenden ve bulunulan ortamdaki tozlardan ötürü alerjiye ve akabinde burundan sarımsı sıvı akması durumuna sık rastlanmaktadır.

Alerjiden kaynaklanan sarı sıvı akıntının en kesin ve kalıcı çözümü, alerjiye sebep olan maddenin(alerjenin) vücuttan uzaklaştırılmasıdır.

3-)Travma Etkenleri

Yüzümün orta kısmında bulunan burnumuz, gün boyu yüzümüzle birlikte dışarı ile temas halindedir. Bu yüzden olası kaza ve darbelere oldukça müsaittir. Burna alınabilecek sert darbe veya hasarlar, burundan sarımsı sıvı gelmesine yol açabilir. Çok şiddetli darbe söz konusuysa, sarı sıvı ile birlikte kan geldiği gözlenir.

Fiziksel darbe sonunda eğer burunda ciddi bir yaralanma söz konusuysa, derhal tıbbi destek alınmalı ve kesinlikle ihmal edilmemelidir.

4-)Beyin Omurilik Sıvısı(BOS) Kaçağı

Beyin ve omurilik içerisindeki boşluklarda ve zarlarda dolaşan berrak sıvı, beyin omurilik sıvısı(bos) olarak tanımlanır. Normal şartlada bu sıvının bu kapalı bölgeden çıkmaması gerekmektedir. Fakat ciddi kafa travmaları akabinde beyin ve omurilikteki bu sıvı, dış ortama sızarak burnumuza kadar ulaşabilmektedir.

Burundan gelen sarı veya beyaz akıntı, beyin omurilik sıvısı kaçağının göstergesi olabilir. Ancak tek başına tanıyı doğrulayamaz. Beyin omurilik sıvısı kaçağının başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmektedir.

 • Burundan gelen beyazımsı-sarımsı akıntı,
 • Baş ağrısı,
 • İşitme ve görme fonksiyonlarında meydana gelen problemler

Burundan gelen sarı akıntı problemi akut sinüzit veya alerjik durumlar başta olmak üzere basit nedenlerden kaynaklanabileceği gibi beyin omurilik sıvısı kaçağı gibi çok daha ciddi sağlık sorunlarının göstergesi olabilmektedir. Bu yüzden problemin kesinlikle ihmal edilmemesi ve mutlaka tıbbi destek alınması gerekmektedir.

 

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ