Reklam

Burundan Kahverengimsi Kanlı Su Akıntı

  • 03 Şubat 2018
  • 1.201 kez görüntülendi.
Burundan Kahverengimsi Kanlı Su Akıntı

Burunda, çeşitli sebeplere bağlı olarak kanlı akıntı sorunu ortaya çıkabilir. Genellikle ilk akla gelen neden burnun bir darbe alması ya da bir travmaya maruz kalmış olmasıdır. Burnun doğal akıntısı, bu gibi nedenlerle kanlı ya da kahverengimsi bir şekilde gelebilir. Herhangi bir travma ya da darbe durumu söz konusu değilse, sorun ciddi olabilir bu nedenle gözlemlenmeli ve ciddiye alınmalıdır.

Kanlı Burun Akıntısı Nedenleri Nelerdir?

  • Mukus yapısının kahverengimsi ya da kanlı olmasının nedeni, akciğer rahatsızlıkları olabilmektedir. Bunun yanı sıra hava değişimlerinin etkisi ile burun içi damarlarının çatlaması sonucunda ya da havanın çok kuru olması gibi nedenlere bağlı olarak kanlı akıntı söz konusu olabilmektedir.
  • Alerjik ya da enfeksiyonel durumlarda yahut burna elle müdahale sonucunda da kahverengimsi ya da kanlı mukus durumu ortaya çıkabilir.
  • Sümkürme esnasında çok sert hareket edilmesi, burun damarlarını zorlayarak kanamaya neden olabilmektedir.
  • Kemik yapısında bozukluk olması ya da ortaya çıkması sonucunda zorlaşan nefes alış verişi esnasında da kanamalar ortaya çıkabilmektedir.
  • Kanı pıhtılaşması sorunu yaşayan bireylerde, K vitamini eksikliğinden kaynaklanan kan cıvıklığı sorununa bağlı olarak kanama meydana gelebilir.
  • Kullanılan ilaçların yan etkisi olarak da burunda kanlı mukus görülmesi olasıdır.

Kanlı burum akıntısı, tıp literatüründe “epistaksis” olarak isimlendirilir. Cinsiyet ya da yaş fark etmeksizin ortaya çıkabilen bir durumdur. Kanlı burun akıntısı, ciddi bir hayati tehlike sonucunda da ortaya çıkabilmektedir. Kanlı burun akıntısı, iki şekilde ortaya çıkmaktadır:

  • Anterior: Bu akıntı ön taraftan gerçekleşir ve yaşı genç kişilerde ve çocuklarda ortaya çıkar. Burun damarlarının oldukça hassas olmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. 10 dakikaya kadar devam edebilen bu durumda, genel olarak tek bir burun kanalından akıntı söz konusudur. Kanamanın durdurulabilmesi için tampon yapmak yeterli olacaktır.
  • Posterior: Genel olarak yaşı ilerlemiş bireylerde ve yaşlılarda ortaya çıkan bu rahatsızlık, burnun arka tarafında gerçekleşmektedir. Bu kanamada tampon müdahalesi oldukça tehlikeli olabilmektedir. Aksi halde tansiyon yükselebilir ve bireyde fenalaşma sorunu ortaya çıkabilir.

Doktor Müdahalesi

Kanlı veya kahverengimsi burun akıntısı temel olarak zararsız bir durum olsa da, bazı durumlarda acilen doktora gidip muayene olmak gerekir. Özellikle burunda meydana gelen akıntı sık tekrarlandığında, idrar ve dışkıda da kanama ortaya çıkması ve gözlemlenmesi, bireyin kan cıvıltıcı ilaçlar kullanması halinde, kanamanın sık sık tekrarlandığı durumlarda, kanama ile birlikte soluk alış verişte düzensizlik yahut kalp çarpıntısı hissetme durumlarında, müdahale gerekebilir.

Bununla birlikte burnun yanı sıra ağızdan kan gelmesi ya da tükürükte kan görülmesi, mide bulantısı ve görmede göçlük sorunu ortaya çıkması, vücut ısısının anormal seviyede yükselmesi ve vücutta kızarıklıklar oluşması gibi durumlarda acil tıbbi müdahale gerektiğinde, birey muhakkak en kısa zamanda doktora gitmelidir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ