Reklam

Burundan Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

  • 03 Ocak 2018
  • 2.346 kez görüntülendi.
Burundan Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Burundan su gelmesinin nedenleri kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kişinin eğilmesi ile birlikte burnundan su gelmesi olarak ortaya çıkan bu reaksiyonun birçok farklı sebebi olabileceği ve bu sebeplerin her kişide farklılık gösterebileceği unutulmamalıdır.

Burundan gelen su genellikle sarı renktedir. Su ancak kişi eğildiğinde gelir ve gelen suyun miktarı farklılık gösterebilmektedir. Burun ya da üst solunum yollarındaki sorunlar nedeniyle ortaya çıkan bu sorun genellikle geçicidir ve tedavisi mümkündür. Kişinin sosyal yaşamını olumsuz olarak etkileyen bu durumun tedavi edilmesi çok daha sağlıklı olacaktır. Burundan sarı su gelmesinin birçok doğal ve bitkisel tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemleri deneyerek burundan su akmasını önleyebilirsiniz.

Burundan Su Gelmesinin Nedenleri Nelerdir?

Burundan su gelmesi birçok farklı etkene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenler genellikle ciddi bir hastalık belirtisi değildir. Burundan su gelmesinin belli başlı nedenleri aşağıda belirtilmiştir.

1-)Sinüzit

Solunum yollarında görülen sinüzit burun akıntısı, şiddetli baş ağrısı gibi reaksiyonlara sahip bir sağlık sorunudur. Sinüs enfeksiyonu olarak da bilinen sinüzit, sinüs boşluğunda meydana gelen iltihap ve enfeksiyonlar nedeniyle ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Sinüzit burundan sarı su gelmesinin belli başlı nedenlerinden birisidir.

Sinüzit tedavisi için doktor kontrolünde verilen ilaçları kullanmak etkili olacaktır. Sinüzit için doktorlar genellikle antibiyotik, dekonjestan ve alerji ilaçları önermektedir.

2-)Alerji

Burundan su gelmesinin nedenlerinden birisi de alerjik reaksiyonlardır. Polen, sigara dumanı, toz gibi etkenler ile nükseden alerjik reaksiyonlar yapılan alerji testleri ile teşhis edilebilmektedir. Alerjik reaksiyonlar burundan sarı su gelmesi, hapşırık gibi belirtilere sahiptir. Alerjik reaksiyonları tedavi etmek için belirli ilaçların kullanımı gerekmektedir.

3-)Beyin Omurilik Sıvısı Sızıntısı

Beyin omurilik sıvısı sızıntısı da burundan su akmasına nede olan belirtiler arasında yer almaktadır. Bu sağlık sorunu nadir olarak görülür. Kafa çarpmalarında meydana gelen bu sağlık sorunu işitme kaybı, baş ağrısı gibi belirtilere de sahiptir. Beyin omurilik sıvısı sızıntısı obezite sorunu olan, kafa travması yaşayan kişilerde görülebilen bir rahatsızlık türüdür. Tedavisi için tıbbi müdahale gerekebilir.

Burundan Su Gelmesine İyi Gelen Doğal Yöntemler Nelerdir?

  • Burundan su gelmesi durumunda uygulanabilecek yöntemlerden birisi buhar solumaktır. Bir kase için kaynar su koyup sonrasında başınıza havlu sararak buhar banyosu yapabilirsiniz. Suyun içine nane yağı eklemek de etkili olacaktır.
  • Burundan gelen suya iyi gelen diğer bir yöntem ise elma sirkesi kullanımı olacaktır. Elma sirkesi vücuttaki iltihaplara iyi gelecek bir üründür.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ