Reklam

Çekilen Dişin Yeri Ne Zaman İyileşir?

  • 18 Haziran 2017
  • 16.927 kez görüntülendi.
Çekilen Dişin Yeri Ne Zaman İyileşir?

Diş çekilmesi çoğu diş hekiminin gözünde olumlu bir tedavi yöntemi değildir. Yani tercih edilen bir çözüm değildir. Dişin kurtarılması için elinden geleni yapması gerektiğini düşünen diş hekimleri, dişin çürümesi durumunda öncelikle kurtarabilmek için dolgu tedavisi ile dişin tamamen çürümeden tedavisini sağlamaya çalışırlar. Fakat çürüme ilerlediyse ve dolgu yapılması imkanını geçtiğinde kanal tedavisi ile dişin kurtarılmasına çalışılır.

Kanal tedavisini geçmiş olan durumlarda da hekim elinden gelen bir şey yoksa dişi çekmek zorunda kalır. Çekilen dişin çekilme nedeni sadece diş çürümesi olmayabilir. Diş kırılması ya da diş eti hastalıklarının zorunlu bırakması, diş fazlalığı, çene hastalıkları ve diş düzensizlikleri nedeni ile diş çekilmesi gerekebilir.

Çekilen dişin yeri kişinin yaşına, hormon düzeylerine ve metabolizmasının özelliklerine, bağışıklık sistemine göre farklı zamanlarda iyileşme gösterebilir. Özellikle yaşlandıkça diş çekilmesinden sonra dişin yeri daha geç kapanmakta ve şeklini almaktadır. Bunun yanında kişi şeker hastasıysa vücudunun herhangi bir yerindeki yaranın da geç iyileşmesi ve kapanması gibi diş yeri de uzun sürede kapanabilir. Sağlıklı ve genç bir kimselerde ise bu süre daha az olacaktır.

Çekilen Diş Boşluğu Ağrısı

Diş çekilmesinin ardından oluşan boşluktaki ağrının giderilmesi için hekimin verdiği bir ilaç var ise kullanılmalıdır. Fakat kişinin kendi düşüncesi ile sürekli ağrı kesici almaması gerekir. Özellikle kronik bir hastalığı olan ya da bağışıklık sistemi hastalığı olan kişilerin ağrıları için hekim kontrolü dışında ilaç kullanmamalıdırlar. Oluşan boşluğun ağrısı için hasta çok sıcak ya da çok soğuk içecek, yiyecek tüketmemeli, sert gıdalar almamalı ve çiğneme hareketi gibi hareketleri o bölgede yapmamalıdır. Diş etinde sürekli oynamalar yaparak o bölgenin kanatılmaması, iltihaplanmaması gerekir.

Diş Çekimi Sonrası Alınması Gereken Önlemler

  • Doktorun o bölgeye koymuş olduğu tampon hemen çıkarılıp atılmamalıdır ve hekimin tavsiyesi ile gerekirse yarım saat orada tutulmalıdır.
  • Çekim yapılan bölgede 24 saat boyunca çiğnenen bir besin bulundurulmaması gerekir.
  • Çok sıcak ya da çok soğuk yemekler, içecekler alınmamalıdır.
  • Sert gıdalarla beslenilmemesi ve o bölgenin sürekli oynanmaması gerekir.
  • Çekimden 2 saat sonraya kadar sıcak bir şey ya da soğuk bir şey içilmemelidir.
  • Çekilen yer emilmemeli ve dille o bölge oynanmamalıdır.
  • Ağız sürekli su ile çalkalanıp karıştırılmamalıdır.
  • Kullanılacak ağrı kesici ilaç hekim kontrolü dışında alınmamalıdır.
Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ