Reklam

Çene Altında Şişlik

  • 28 Mart 2017
  • 8.381 kez görüntülendi.
Çene Altında Şişlik

Çene bölgesinde baş gösteren şişlikler genellikle travma etkenlerinden kaynaklansa da, altında yatan pek çok neden olabilir. Bu bölgeye herhangi bir darbe söz konusu değilse, üst solunum yolu enfeksiyonu ve çeşitli enfeksiyon hastalıkları akıllara gelir. Farkedilen şişlikler kanserle ilgili olabileceğinden dikkatli olunmalıdır. Ancak unutulmamalıdır ki çene altında beliren her beze, şişlik kanser göstergesi değildir. Detaylı tetkik ve doğru tanı için uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Çene Altında Şişlik Nedenleri Nelerdir?

Enfeksiyon Hastalıkları

Vücudun savunma mekanizması bakteri, virüs ve zararlı organizmalarla mücadele etmeye programlanmıştır. İşte tam da bu noktada bağışıklık sisteminin önemli parçalarından biri olan lenf bezleri devreye girer. Koltuk altında, çene altında, boyunda bulunan lenf bezleri enfeksiyon durumu oluştuğunda şişlikle kendini belli eder. Sadece belirli bir bölgede şişmiş lenf bezi, bölgesel enfeksiyona işaret eder. Vücutta bulunan lenf bezlerinde aşağıdaki durumlarda şişlik gözlenebilir.

  • Orta ve dış kulak enfeksiyonu,
  • Bakteri enfeksiyonları(bademcik iltihabı vs.),
  • Direkt olarak koldaki veya çene bölgesindeki yaralanmalar/enfeksiyon(enfeksiyon hangi bölgede oluştuysa oradaki lenf bezlerinin şişmesini tetikler),
  • Kullanılan ilacın yan etkisi olarak şişlik oluşabilir,
  • Cilt ve göğüs kanseri gibi rahatsızlıklarında,
  • Bağışıklık sistemi rahatsızlıkları

Travma Etkenleri

Çenedeki şişlik direkt olarak fiziksel temasın yani travma etkenlerinin sonucu olarak görülebilir. Çeneye çok şiddetli bir hasar alınması akabinde şişlik, kanama gibi sonuçlar baş gösterebilir. Özellikle küçük çocuklarda oyun oynarken, bisiklet kullanırken düşme durumlarında sık rastlanmaktadır. Fiziksel temastan kaynaklı şişliklere genellikle ağrı eşlik eder. Şayet çok ciddi bir hasar alındıysa, ihmal edilmeden derhal uzman doktora başvurulması önerilir.

Kanser/Tümör Kaynaklı

Çene altındaki şişliğin bir diğer nedeniyse tümörler olabilir. Çene bölgesinde baş gösteren tümörün iyi mi yoksa kötü huylu mu olduğunun doğru tespiti için uzman doktora gidilmesi tavsiye edilir. İyi huylu tümörlerde zaman içerisinde kötü huyluya dönüşebildiklerinden, doktor kontrollerinin aksatılmaması tavsiye edilir.

Çene altında şişlik ciddi enfeksiyonel, tümör gibi sağlık sorunlarının göstergesi olabileceğinden gözardı edilmemesi ve bir an önce uzman doktora başvurulması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
BİR YORUM YAZ