Reklam

Çene Kasılması Neden Olur?

 • 19 Haziran 2017
 • 6.658 kez görüntülendi.
Çene Kasılması Neden Olur?

Alt çene ve şakak kemiği arasında yer alan çene eklemi, çok yönlü hareket edebilen ve çiğneme kaslarını içeriğinde barındıran bir bölgedir. Dişlerle bağlantılı olan çene ekleminin, vücuttaki en temel görevi çiğneme fonksiyonudur. Çiğnemenin yanı sıra konuşma, dişleri ve ağzı hareket ettirme gibi işlevlerin gerçekleştirilmesinde de çene eklemi aktif olarak rol oynar. Kimi zaman çene ekleminin tam olarak açılamaması veya çiğneme kaslarının fonksiyonunu gerçekleştirememesi durumlarında çene kasılması şikayeti baş gösterebilmektedir.

Çenede yaşanan istemsiz kasılma durumu çiğneme, konuşma, dişleri hareket ettirebilme gibi işlevleri olumsuz etkileyeceğinden kişinin yaşamına direkt olarak yansıyabilir. Konuşmada ve yemek yemede zorluk yaşanabilir. Her yaştan kimsede gözlenebilen çene kasılmasının başlıca belirtilerinden aşağıda bahsedilmiştir.

Çene Kasılmasının Belirtileri Nelerdir?

 • Gün içinde sürekli diş sıkma ihtiyacı hissetme,
 • Yemek yerken ve konuşurken zorlanma,
 • Yüz ve çene kaslarında baş gösteren ağrılar,
 • Konuşurken veya yemek yerken ağzın açılması akabinde çeneden ses gelmesi,
 • Boyunda ve baş bölgesinde ağrı hissi,
 • Sürekli diş gıcırdatma ihtiyacı duyma,
 • Kulak çınlaması

Çene Kasılmasının Nedenleri Nelerdir?

Diş Rahatsızlıkları

Çene eklemi, alt ve üst dişlerle etkileşim halinde olduğundan dişlerde yaşanabilecek sorunlar veya rahatsızlıklar çene ekleminde istemsiz kasılmalara sebebiyet verebilmektedir. Özellikle yirmili yaş dişinde yaşanan problemlerin akabinde çene kasılması şikayetine sık rastlanmaktadır.

Bu sebepten doğabilecek olası çene kasılmasını önlemek için yılda 2-3 kez diş kontrollerinin yaptırılmasında ve düzenli olarak dişlerin fırçalanmasında yarar vardır.

Psikolojik Etkenler

Stres, endişe gibi yeni yüzyılın başlıca sorunlarından görülen psikolojik etkenler de çene kasılmasının nedenleri arasındadır. Aşırı stres, endişe gibi durumlar sinirleri olumsuz etkileyerek çene ekleminde sinir kasılmasına dolaylı olarak çenede kasılmaya sebebiyet verebilmektedir. Bu sebepten oluşan kasılma genellikle kısa süreli görülmektedir.

Dişleri Sıkma veya Gıcırdatma

Alt ve üst çenede bulunan dişlerin, çiğneme ve yutkunma dışında sert bir şekilde temas etmesi dişlerin sıkılması olarak ifade edilir. Tıp bruksizm olarak tanımlanan diş sıkma alışkanlığı genellikle uykudayken gözlenmektedir. Dişlerin sıkılması veya sürekli gıcırdatılması, çene kasılma sebebiyet verebilmektedir.

Travma Etkenleri

Çene eklemine alınan sert darbe veya hasar akabinde bu bölgede istemsiz kasılma meydana gelebilmektedir. Çok sert bir hasar söz konusuysa ve ciddi yaralanma olduğunu düşülüyorsa, ihmal edilmemeli ve derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır. Aksi takdirde çenede daha ciddi rahatsızlıklar belirebilir.

Yemek Yerken Çok Sert Çiğneme Alışkanlığı

Çiğneme fonksiyonu gerçekleştirilirken, yemek yeme esnasında çok sert çiğnenmeye çalışılması çene ekleminde aniden kasılmaya sebebiyet verebilir. Çene kasılmasının nedeni yanlış ve sert çiğneme alışkanlığı olabilir.

Çene kasılması çene ve dişteki pek çok rahatsızlıkla ilintili olabilmektedir. Bu yüzden kısa süreli olmayan kasılma şikayetlerinde doğru tetkik ve nedene yönelik tedavi için uzman hekime başvurulmasında yarar vardır.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. zortilonrel dedi ki:

  I’ve recently started a blog, the information you offer on this web site has helped me greatly. Thanks for all of your time & work.

 2. The fatter the flea the leaner the dog.

 3. dumpster rentals dedi ki:

  Be not deceived with the first appearance of things for show is not substance.

BİR YORUM YAZ