Reklam

Çenedeki Sivilceler

  • 14 Temmuz 2017
  • 2.230 kez görüntülendi.
Çenedeki Sivilceler

Vücudun herhangi bölgesinde rastlanabilen sivilcelere özellikle çene, yüz ve alın bölgelerinde daha çok rastlanmaktadır. Sivilcelerin oluşmasının altında yatan esas neden ciltteki gözeneklerin ölü veya yağ hücrelerinin bu bölgelerde birikmesi akabinde tıkanmasıdır. Ergenlik döneminde daha fazla görülen sivilcelerin de nedeni budur. Normal şartlarda cildimizde, cildi korumak ve cilde kayganlık sağlamak için sebum adı verilen yağ bezleri tarafından yağ üretilir. Ergenlik döneminde salgılanan bu yağ miktarının fazla olması ise gözeneklerin tıkanmasına sebebiyet vererek, sivilce sorununa yol açar.

Ciltte kırmızı şişkinlikler olarak kendini belli eden sivilceler kimi zaman siyah, beyaz uçlu şekilde gözlenebilmektedir. Sivilcelerin başlıca nedenlerinden aşağıda detaylı bahsedilmiştir.

Sivilce Neden Olur?

Sivilcelerin ölü deri hücrelerinden, ciltte salınan yağın fazla olduğundan kaynaklandığını belirtmiştik. Ciltteki yağ hücrelerinin artışını, ölü deri hücrelerinin birikmesini sağlayan etkenler de sivilce oluşumlarının başlıca nedenleridir.

Hormonal Değişimler

Vücuttaki hormonal salınımlardaki değişimler, ciltte ve vücutta fizyolojik bir takım değişimlere neden olabilmektedir. Bu değişimlerden biri de sivilcelerdir. Özellikle ergenlik döneminde meydana gelen hormonal değişimlerden ötürü sebum üretiminde artış gözlenir. Sebumun (cilt gözeneklerinde yağ bezleri tarafından üretilen salgı) artışı ise sivilce oluşumlarını tetikler. Bu yüzden ergenlik çağındaki kimselerde sivilce sorununa sık rastlanmaktadır. Ergenlik dışında gebelikte de hormon salınımlarındaki değişimlerden ötürü sivilce sorununa fazla rastlanır.

Yanlış ve Sağlıksız Beslenme Alışkanlıkları

Gün içinde yanlış tüketilen besinler, gıda ürünleri ciltte sivilcelerin baş göstermesine yol açabilmektedir. Bol yağlı, baharatlı ve hazır gıdaların sık sık tüketilmesi sivilce oluşumuna davetiye çıkartır cinstendir. Hem sağlıklı yaşam hem de olası çenede, yüzde veya herhangi bir bölgede oluşabilecek sivilceleri önlemek adına sağlıklı ve dengeli beslenme programlarının takip edilmesinde yarar vardır.

Kullanılan İlaçların Etkisi

Tedavi aşamasında alınan, kullanılan bazı ilaçların etkisi olarak ciltte akne ve sivilce oluşumları meydana gelebilmektedir. Özellikle B12, lityum ve androjen içerikli ilaç gruplarının kullanımının ardından bu etkiye sık rastlanmaktadır. Sivilce şikayetiyle ilgili uzman doktora başvurulduğunda, kullanılan ilaçlar hakkında bilgi verilmesi tanı aşamasını kolaylaştırıcı olacaktır.

Psikolojik Etkenler

Çağımızdaki pek çok hastalığın esas nedeni olarak gösterilen stres, endişe ve kaygı gibi psikolojik durumlar da sivilceyi tetikleyen etkenler arasındadır. Yaşanılan yoğun stres, iş temposu gibi nedenler ciltte kırmızı şişkinliklerin yani sivilcelerin baş göstermesine yol açabilmektedir.

Kullanılan Kozmetik Ürünleri

Kadınların bakımları için çok sık kullandığı kozmetik ürünlerin seçimi, cilt sağlığı açısından büyük önem taşımaktadır. Kullanılan kozmetik ürünlerinin kalitesiz, aşırı yağlı olması ciltte sivilce ve daha başka sorunlara neden olabilmektedir.

Diğer Nedenler

  • Vitamin eksikliği,
  • Çok fazla terleme(terlemenin fazla olması gözeneklerin tıkanmasına neden olur),
  • Kullanılan güneş kremi

Çenede, alında veya yüzde çok fazla sivilce oluşumu söz konusuysa altında yatan nedenin doğru tanısı ve nedene yönelik tedavisi için bir an evvel cilt uzmanına başvurulması tavsiye edilir.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ